میکروسکوپ - مراقبتهای ضد قارچی

1392/02/06


مراقبت هاي ضد قارچي ويژه در آب و هواي مرطوبدر آب و هواي مرطوب و به طور کلي گرم ميکروسکوپ ممکن است تحت تأثير قارچ ها به خصوص بر روي سطح عدسي ها و در بين شيارهاي پيچ ها و زير نقاط حفاظت کننده رنگ شده، قرار بگيرد. اگر اين تجهيزات بطور کامل حفاظت نشوند ممکن است در يک زمان کوتاه بي فايده گردد.

دستورالعمل هاي مراقبتي زير در جلوگيري از رشد قارچ ها مؤثر مي آيد:

1- در شب ميکروسکوپ را در يک جعبه اي که به يک لامپ الکتريکي (زير 40 وات باشد) مجهز شده باشد نگهداري کنيد. لامپ بيد در بالاي جعبه و نزديک به صفحه 2 چشمي ميکروسکوپ نگهداري شود و در تمام طول شب روي آن روشن بماند. جعبه نيز بايد چند سوراخ داشته باشد تا به هوا اجازه به گردش در آمدن را بدهد. دماي داخل جعبه نبايد از 50 درجه تجاوز کند تا خواص اجزاي روغن کاري شده ميکروسکوپ تحت تأثير قرار نگيرد.

2- اگر استفاده از جعبه همراه با لامپ الکتريکي ممکن نيست، به عنوان يک پيشنهاد ديگر يک عامل خشک کننده مثل ژل سيليکون يا برنج مي تواند استفاده شود.

بررسي کنيد که ميکروسکوپ زير يک جعبه حفاظت کننده و يا زير پوششي که از محصولاتي مشابه ساختار يک دستمال کاغذي (از نظر جنس و لطافت) باشد، نگهداري شود. از اينکه عامل خشک کننده در يک وضعيت مناسب باشد اطمينان حاصل کنيد و اگر اين مورد مناسب نبود آنرا جايگزين کنيد.

3- ميکروسکوپ را به طور دوره اي تميز کنيد. اگر بايد عدسي ها لمس شوند از يک دستکش لاستيکي استفاده کنيد. اين عمل از ايجاد هر اثر انگشت جلوگيري مي کند و احتمال رشد قارچ را کاهش مي دهد.

4- اگر هيچکدام از پيشنهادهاي گفته شده امکان پذير نباشد، ميکروسکوپ را در مکاني با گردش دوره اي هوا قرار دهيد. زماني که از ميکروسکوپ استفاده نمي کنيد مي توانيد آن را به مدت کوتاه زير نور خورشيد قرار دهيد. اين عمل رطوبت را کاهش مي‌دهد و احتمال خطر رشد قارچ ها را روي سطح تجهيزات را کاهش مي دهد.

5- وجود تهويه هوا (کنترل دما و رطوبت) به گونه اي قابل توجه از رشد قارچ بر روي ميکروسکوپ جلوگيري مي کند. اگر سيستم تهويه هوا در مکاني که ميکروسکوپ نصب شده است بطور مداوم نباشد براي کنترل رطوبت بايد اقداماتي و احتياطاتي صورت گيرد.

رفع قارچ هاي رشته اي

1- ميکروسکوپ را به طور پي در پي با استفاده از نکات و احتياطات ذکر شده دراين فصل چک و تميز نماييد و زماني که ميکروسکوپ را انبار کرده ايد وضعيت رطوبت را چک کنيد. اگر تهويه کافي در مکان برقرار باشد احتمال رشد قارچ بر روي ميکروسکوپ را کاهش مي دهد.

2- اگر رشد قارج در محيط شناسايي گردد از پارچه اي به محلول ضدقارچ آغشته شده است استفاده نماييد (به طور معمول اتر و يا گزيلول (گزيان) ) به آرامي و با انجام حرکات گردشي سطح داخلي عدسي را تميز نماييد. يک حرکت نوساني نيز مي توان انجام داده شود. (به سمت جلو و پشت و راست و چپ) بر روي سطح عدسي يک فشار ملايم به کار بريد. اگر لازم بود اين فرآيندها را با يک پارچه جديد انجام دهيد.

3- وقتي پاکسازي قارچ هاي رشته اي کامل شد با يک پارچه تميز ميکروسکوپ را پاک کنيد.

 

   منبع خبر: وبلاگهای آزمایشگاه

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران