واکسن های سل و فلج اطفال برای نوزادان مبتلا به نقص ایمنی ممنوع

1396/01/13

واکسن های سل و فلج اطفال برای نوزادان مبتلا به نقص ایمنی ممنوع

 

واکسن سل و فلج اطفال برای نوزادان داراینقص ایمنی ممنوع

 


نقص سیستم ایمنی بدن به معنی عملکرد نامناسب سیستم ایمنی بدن است؛ به گونه‌ای که افراد نسبت به انواع عفونت‌ها مستعد می‌شوند.


نقص سیستم ایمنی به دو نوع اولیه یا ثانویه (اکتسابی) تقسیم می شود؛ نقص ایمنی اولیه ناشی از نواقص ژنتیکی مادرزادی است اما نقص ایمنی ثانویه به دنبال ابتلا به سایر بیماری‌ها ایجاد می‌شود. مشهورترین نقص ایمنی ثانویه بیماری ایدز (AIDS) است.


در بین نقص‌ های ایمنی اولیه، کمبود پادتن (آنتی بادی) شایعترین نوع است. بیماران مبتلا به کمبود اولیه پادتن مستعد ابتلا به انواع عفونت ‌های باکتریایی هستند.
تزریق این واکسن ها علاوه بر اینکه آنان را در مقابل بیماری های سل و فلج اطفال مصون نمی کند بلکه مشکلاتی نیز برای آنان به وجود می آورد.


زمانی که نوزادان سالم این واکسن ها را دریافت می کنند، سیستم ایمنی بدن آنان با این میکروب ها مقابله کرده و نسبت به بیماری ها مصونیت می یابند.


این درحالی است که سیستم دفاعی نوزادان مبتلا به بیماری نقص سیستم ایمنی، واکنش طبیعی در مقابل این میکروب ها نشان نمی دهد و نوزاد در مقابل این بیماری ها مصون نمی شود.
اگر واکسن به نوزاد مبتلا به نقص ایمنی تزریق می شود، میکروب سل ضعیف شده در داخل بدن فعال شده و تکثیر می یابد که به آن عفونت سلی گفته می شود.
این عفونت در برخی موارد به صورت موضعی فقط غدد لنفاوی را مبتلا می کند و در برخی موارد اعضای دیگر بدن مانند کبد، طحال و مغز استخوان را نیز درگیر کرده که این حالت می تواند به مرگ بیمار نیز بیانجامد.


در این صورت میکروب در داخل بدن این افراد فعال شده و می تواند فلج مغزی یا فلج اندام ها برای آنان ایجاد کند.
با توجه به اینکه واکسن های دیگر از یک سالگی به شیرخواران تزریق می شود، به احتمال زیاد در این مدت بیماری آنان تشخیص داده شده و از تزریق اینگونه واکسن ها جلوگیری می شود.


نوزادان دچار نقص ایمنی در بدو تولد هیچ علامتی ندارند و به همین دلیل تشخیص بیماری آنها سخت است اما خانواده های دارای سابقه قبلی با مطلع کردن پزشک و دادن اطلاعات مناسب، می توانند از بروز اینگونه مشکلات جلوگیری کنند.
از آنجایی که شیوع بیماری نقص ایمنی اولیه کم و به میزان یک در 10 هزار نوزاد است، تاکنون غربالگری در مورد این بیماری در کشور ما انجام نشده است.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
منبع : ایرنا

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران