منشاء ویروس کرونا از کجاست ؟

1300/01/14

سر و کله ویروس کرونا در سال 2019 از کجا پیدا شد؟

 

 

 منشاء ویروس کرونا

 برای نخستین مرتبه، گزارشی از بروز یک بیماری شبیه ذات‌الریه در شهر ووهان، توسط مقامات چینی در روز 11 دی 1398 به سازمان بهداشتی جهانی ارسال شد. افرادی که به این بیماری مبتلا شده بودند، به خاطر عجیب و متفاوت به نظر رسیدن آن، در قرنطینه نگه داشته شده و خیلی سریع تحقیقات برای یافتن منشا بیمار آغاز شد. بر اساس بررسی‌های اولیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ ایالات متحده آمریکا، این بیماری شبیه ذات‌الریه از یک بازار محلی ماهی‌فروشان در ووهان ریشه گرفته است. یک روز بعد از اعلام این موضوع، بازار نام برده تعطیل شد.

بررسی‌ها نشان داد با وجود اعلام رسمی ظهور یک بیماری جدید در کشور چین در روز 11 دی، شیوع بیماری از مدت‌ها قبل آغاز شده بود. قبل از از تایید رسمی دولت و از حدود دو ماه قبل، حجم استفاده از کلمات کلیدی «سارس»، «کروناویروس» و «تنگی نفس» در ویچت، محبوب‌ترین پیام‌رسان کاربران چینی‌ها، به شدت افزایش پیدا کرده بود و آن‌ها درباره ظهور یک بیماری تنفسی جدید شبیه به سارس، چیزی که در سال 2003 نزدیک به 800 کشته گرفت، با یکدیگر صحبت می‌کردند.
 بر اساس یک گزارش وب سایت medrxiv، بین روزهای 26 آذر تا 10 دی و قبل از تایید رسمی ظهور یک ویروس کرونا جدید، حجم استفاده از کلمه‌های کلیدی گفته شده در بالا داخل پیام‌رسان ویچت و همچنین بزرگترین موتور جستجوی وب مخصوص چینی‌‌ها، بایدو، به شدت افزایش پیدا کرد. این موضوع نشان می‌دهد قبل از روز 11 دی ماه شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا جدید آغاز شده بود.

به طور دقیق هنوز تاریخ شروع شیوع کووید 19 مشخص نیست. یک گروه از محققان چینی به نام The Lancet اعلام کردند از اولین روزهای دسامبر سال 2019 (اوایل آذر ماه)، رفته رفته حجم بیماران مراجعه‌کننده با علائم شبیه با آنفلوآنزا افزایش پیدا کرد.

تحقیق بیشتر وب سایت medrxiv نشان داد در روز 1 دی، جستجوی «تنگی نفس» و «مشکلات تنفسی» در موتور جستجوی مخصوص چینی‌ها به بیشترین میزان در طول چند سال اخیر رسیده بود. از طرفی در اولین روزهای دسامبر (اوایل آذر ماه) به شکلی عجیب میزان جستجو درباره سارس افزایش پیدا کرد. مقام‌های رسمی کشور چین هرگز این گزارش medrxiv را تایید نکردند، اما داده‌های جمع‌آوری توسط این وب سایت نشان می‌دهد مدت‌ها قبل از تایید رسمی ظهور بیماری جدید، شیوع آن آغاز شده بود.


9 روز بعد از گزارش اولیه مقامات چینی به سازمان بهداشت جهانی مشخص شد نوع جدیدی از ویروس کرونا مسبب بیماری تنفسی اخیر شده است. گفتنی است کروناویروس‌ها، یک خانواده از ویروس‌ها متشکل از چند عضو محسوب می‌شوند. چهار مورد از آن‌ها سبب سرماخوردگی عادی شده و دو مورد دیگر، بیماری تنفسی بسیار مهلک سارس و مرس را سبب می‌‌شوند. هفتمین عضو که به تازگی کشف شده، باعث بیماری کووید 19 خواهد شد.

در روز 21 دی ماه، به صورت رسمی اولین قربانی به خاطر ویروس کرونا نوظهور گزارش شد. در ابتدا تصور بر این بود که افراد مبتلا، همه از منبعی غیر انسانی به این بیماری گرفتار شده و انتقال انسان به انسان رخ نداده است، هر چند احتمال آن به طور کامل رد نشده بود.
 در روز 23 دی ماه، اولین فرد مبتلا به بیماری ناشی از کرونا ویروس در خارج از کشور چین، در کشور تایلند، رویت شد. این زن علائم خفیفی از بیماری ذات‌الریه داشت و چند روز قبل، از شهر ووهان به تایلند بازگشته بود. سه روز بعد، یافتن فردی مبتلا به ویروس کرونا در ژاپن خبرساز شد. او نیز پیشتر، سفری به شهر ووهان چین داشت.

شش روز بعد از اولین قربانی، دومین نفر نیز در روز 27 دی ماه در شهر ووهان به خاطر ابتلا به کووید 19 درگذشت. بعد از این اتفاق، نگرانی‌ها درباره ویروس مورد بحث افزایش یافت، به طوری که ایالات متحده آمریکا اعلام کرد مسافرانی که از ووهان چین به شهرهای این کشور سفر می‌کنند، در فرودگاه‌ها از نظر سلامت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

در روز 30 دی ماه، سومین فرد به خاطر ابتلا به بیماری مرموز جانش را از دست داد. تا این روز تعداد افراد گرفتار شده به بیماری کووید 19 در مجموع به 100 نفر رسیده بود. اگرچه مقامات چینی خیلی زود ووهان و سپس کل استان در بر دارنده این شهر را قرنطینه کردند، اما کار از کار گذشته بود و ویروس کرونا به شهرهای پکن (پایتخت)، شانگهای و شنژن نیز سرایت کرد. در ادامه نوبت به رویت فردی گرفتار به ویروس کرونا در کره جنوبی رسید. وی فردی چینی و ساکن شهر ووهان بود.


پژوهشگران چینی در روز 24 اسفند مدعی شدند بیمار صفر را پیدا کرده‌اند. منظور از بیمار صفر، اولین فردی است که به یک بیماری مبتلا شده است. اطلاعات مربوط به بیماری این فرد در روز 26 آبان به ثبت رسیده بود. این فرد 55 ساله ساکن استان هوبئی است.


منبع :چندین سایت سلامت
مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران