گل های میکروسکوپی ، ترکیب علم آزمایشگاه و هنر

1399/06/23

گل های میکروسکوپی ، ترکیب علم آزمایشگاه و هنر

 گل های میکروسکوپی

 

یک دانشمند توانسته است درون یک ظرف کوچک آب با درآمیختن مواد شیمیایی گل‌های میکروسکوپی زیبا و ظریفی خلق کند. 

وی مال نوردوین، دانشمند دانشگاه هاروارد و همکارانش در مقیاس میکرونی آرایه‌های بلوری ایجاد کرده‌اند که شبیه اشکال طبیعی از گل‌های سرخ تا برگ‌های پهن است... اما عامل پیش‌برنده ایجاد این اشکال چیست؟ آنها به طور خود به خودی شکل می‌گیرند! درست است، آنها فقط تصاویر زیبایی در زیر میکروسکوپ الکترونی نیستند، بلکه این شیوه نگاهی جدید به چگونگی شکل‌گیری شیمیایی ساختارها در طبیعت است.

 

  نوردوین و همکارانش کلرید باریم (یک نوع نمک) و سیلیکات سدیم (که به آن "آب شیشه" می‌گویند) را وارد یک ظرف آب کردند. دی اکسید کربن موجود در هوا به طور طبیعی در آب حل می‌شود، و واکنشی ایجاد می‌کند که باعث رسوب بلورهای کربنات باریم می‌شود.

 

همچنین به عنوان یک محصول فرعی pH محلول در مجاورت نزدیک بلورها پایین می‌آید، و این وضعیت به نوبه خود واکنشی با سیلیکات سدیم را آغاز می‌کند. این واکنش دوم لایه ای از سیلیکون را به ساختارهای رشدیابنده می‌افزاید و اسید موجود در محلول را مصرف می‌کند، و امکان تداوم تشکیل بلورهای کربنات باریم را فراهم می‌کند.

به گفته نوردوین تنها کاری که باید کرد دستکاری در گرادیان شیمیایی در این ظرف است تا رشد بلورها را کنترل کرد و ساختارهایی دقیقا طراحی شده را به وجود آورد تاثیر گرادیان های شیمیایی همان چیزی است که رشد پوسته کربنات کلسیمی حیوانات دریایی را در آب شور دریا تنظیم می کند و همان عاملی است که به مولکول ها در رویان انسانی پیام می دهد و ایجاد طرح بدن را آغاز می کند.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع : همشهری انلاین

 

 

گل های میکروسکوپی

گل های میکروسکوپی

گل های میکروسکوپی

گل های میکروسکوپی

گل های میکروسکوپی

گل های میکروسکوپی

گل های میکروسکوپی

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران