تحقیقات آزمایشگاهی روی پوست موز

1399/07/29

تحقیقات آزمایشگاهی روی پوست موز

فواید پوست موز

 

 

پوست موز را به صورت مخلوط با آب میوه، شیر موز، پخته و سرخ شده می توان استفاده کرد ، موزهای رسیده تر ، به دلیل وجود یک هورمون طبیعی گیاهی به نام اتیلن ، پوستی با بافت نرم تر و شیرین تری دارند. این هورمون در فرآیند رسیدن میوه ها ترشح می شود ، اتیلن پس از واکنش با قند و فیبر موجود در پوست موز، قند مرکب را به قند ساده تبدیل می کند، به همین دلیل موز رسیده شیرین تر است. هورمون های دیگر سبب تغییر رنگ پوست موز از سبز یه زرد می شوند.

فیبر و پتاسیم و اسید آمینه تریپتوفان پوست موز بیش از گوشت آن است. همچنین حاوی لوتئین است که یک آنتی اکسیدان محسوب می شود. این آنتی اکسیدان نقش مهمی در حفظ سلامت چشم دارد. اسید آمینه تریپتوفان با افزایش سطح هورمون سروتونین که یک ناقل عصبی در مغز است و بر خلق و خو تأثیر می گذارد، باعث کاهش افسردگی می شود.

 

خواص پوست موز برای پوست و بیماریهای پوستی

 

1. درمان سوزش پوست، کبودی و آلرژی

پوست موز می تواند در درمان ناراحتی های پوستی مانند سوزش پوست، کبودی و آلرژی موثر باشد. فقط کافیست برشی از پوست موز را به مدت یک شب بر روی پوست آسیب دیده بگذارید و از مشکلات پوستی رهایی پیدا کنید.

 

2. درمان پسوریازیس

پسوریازیس باعث ایجاد ضایعاتی در ناحیه آرنج و زانو یا حالت پوسته پوسته شدن در پوست سر میشود. افراد مبتلا به این بیماری می توانند لایه داخلی موز را بر روی قسمت های آسیب دیده مالش دهند. این روش درمانی برای بیماری پسوریازیس مفید است و باعث بهبودی خواهد شد.

 

3. درمان خشکی و خارش بیش از حد

اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان هایی نظیر لوتئین در پوست موز ، از پوست محافظت کرده و با آب رسانی به آن از خشکی و خارش جلوگیری می کند.

روز دوبار محل مورد نظر را با قسمت داخلی پوست موز ماساژ داده و نیم ساعت صبر کنید. سپس با آب سرد بشویید.

روش دیگر استفاده از روغن زیتون است. قسمت داخلی پوست موز را با کمی روغن زیتون به محل مورد نظر بمالید و در طول روز چندبار این عمل را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

4. کاهش سیاهی و پف زیر چشم

خاصیت مرطوب کنندگی و پتاسیم موجود در پوست موز به از بین رفتن سیاهی و پف دور چشم کمک می کند. فیبر سفید داخل پوست موز را با کمک کشیدن یک قاشق به داخل آن جمع آوری کنید و با 1 یا 2 قاشق غذاخوری ژل آلوورا تازه مخلوط کنید، سپس این خمیر را به آرامی اطراف چشم های خود بگذارید.

 

5. کاهش چین و چروک پوست

موز خود یک ماسک مناسب برای پوست و مو است. علاوه بر خود موز ، پوست آن هم به عنوان یک ماسک طبیعی کاربرد دارد. پوست موز موجب هیدراته شدن پوست می شود. برای تهیه این ماسک ، پوست موز را با زرده ی تخم مرغ مخلوط کرده و به مدت 5 دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید و سپس با آب ولرم صورتتان را بشویید . با تکرار این کار در طی چند هفته شاهد تغییرات خوبی بر روی پوست خود خواهید بود.

 

6. کاهش لکه های پوستی

قسمت داخلی پوست موز برای رفع لکه های پوستی بسیار مفید می باشد. ویتامینهای مفید آ، ب، ث و ایی در پوست موز به ترمیم لکه های پوست کمک می کند. علاوه بر این با خاصیت آنتی اکسیدانی بالا، لکه های سیاه پوست نیز کاهش می یابد.

به آرامی قسمت داخلی پوست موز ( فیبر سفید آن) را به مدت پنج تا ده دقیقه روی پوست خود ماساژ دهید. سپس اجازه دهید که این فیبر ها به مدت 20 دقیقه روی صورت شما باقی بماند. تکرار 2 یا 3 بار این کار در روز موجب محو شدن لکه های پوستی می شود.

7. جای نیش پشه و دیگر حشرات بسیار دردناک و آزاردهنده است. برای تسکین این درد ، قسمت داخلی پوست موز را به مدت پنج دقیقه روی ناحیه نیش خورده ماساژ دهید. بعد از پانزده دقیقه استراحت، محل مورد نظر را با آب سرد بشویید. در صورت نیاز این عمل را تکرار کنید.

 

8. درمان جوش

برای از بین بردن جوش ،تکه ای از پوست موز را برش داده و به آرامی روی محل جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید. فقط اطراف جوش را با آب گرم و پنبه پاک کنید تا مواد پوست موز روی جوش خشک شود. برای کمتر شدن جوش ، این عمل را حداقل 3 بار در روز انجام دهید.

 

9. محو کردن خطوط خنده و چین و چروک

پوست موز به کشیدگی و محکم کردن پوست صورت کمک می کند.آنتی اکسیدان لوتئین موجود در پوست موز افزایش سن را به تاخیر می اندازد و موجب نرمی و درخشندگی پوست می شود. قسمت داخلی پوست موز را روزی یک بار به صورت خود زده و 20 تا 30 دقیقه به آن اجازه استراحت بدهید.بعد با آب ولرم آن را بشویید

 

10. سلامت دندان ها با پوست موز

به جای از بین بردن جرم دندان به جای مراجعه به دندان پزشک و استفاده از روشهای جرم گیری متداول ، بهتر است از ابتدا به فکر سلامتی دندان ها و سفیدی آنها باشید.

پوست موز خاصیت اسیدی کوچکی دارد ، در صورت استفاده در طول روز دیگر نیاز به مسواک و دهان شویه نخواهید داشت.

پوست موز سرشار از کلسیم است که با برطرف کردن مشکلات دندان و لثه ها، از تغییرات در دندان ها جلوگیری می کند.

پوست موز جرم و لکه های روی دندان ها را از بین می برد. پوست موز را روی دندان های خود بکشید تا دچار پوسیدگی مربوط به دهان و دندان نشوید.

پوست موز باعث از بین رفتن تمام آلودگی ها و باکتری های دهان و دندان می شود. پوست موز را روی قسمت های مختلف دهان و دندان خود قرار دهید.

 

11. سفید کردن دندان با پوست موز

مواد معدنی موجود در پوست موز مانند پتاسیم، منیزیم و منگنز توسط دندان ها جذب شده و سبب سفید شدن آنها می شود. استفاده از پوست موز از شیوه های آسان و طبیعی مراقبت دندان ها به شمار می رود.

سفید کردن دندان

مراحل سفید کردن دندان ها :

1- برشی از پوست یک موزه رسیده و سیاه نشده را جدا کنید.

2- قسمت داخلی پوست موز را طوری روی دندانها بکشید که لایه ای سفید رنگ روی دندانهای شما را بپوشاند.

3- از تماس لبها با خمیر موز روی دندانها جلوگیری کنید چرا که موز از روی دندان ها پاک می شود.

4- پس از گذشت 10 دقیقه با یک مسواک خشک، بصورت دورانی و بسیار آرام دندان های خود را به مدت یکی دو دقیقه مسواک بزنید.

5- سپس با استفاده از خیس کردن مسواک ، دندان های خود را بار دیگر از خمیر موز تمیز کنید. در صورت تمایل می توانید از خمیر دندان خود استفاده نمایید.

7- با تکرار این کار روزی یک بار و حداقل تا 2 هفته ، شاهد سفید شدن دندانهای خود خواهید بود.


درمان زگیل

 

زگیل ها زائده های پوستی برروی پوست بدن می باشند که توسط ویروس پاپیلومای انسانی ظاهر می شوند. در اکثر موارد، زگیل ها بر روی انگشتان، نزدیک ناخن ها و یا برروی دست ها ظاهر می شود. برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی موجب بروز زگیل تناسلی می شوند.

در مطلب درمان زگیل با طب سنتی در بخش سلامت نمناک گفتیم که از پوست موز ، می توان به عنوان روشی طبیعی برای حذف زگیل های پوستی استفاده نمود. در ابتدا زگیل و پوست اطراف آن را با آب و صابون شستشو دهید .با برشی از پوست تازه موز ، روی زگیل را بپوشانید.

از برش دیگر پوست موز به صورت ضرب در روی زگیل استفاده نمایید و روی آن را با دستمال تمیز و یا گاز پانسمان کنید. به مدت یک هفته ، هرروز پوست موز را تعویض کنید. بعد از یک هفته زگیل نرم شده و شروع به کوچک شدن و از بین رفتن می نماید.

 

از بین بردن میخچه

 

آنزیم ها و آنتی اکسیدان های سرشار موجود در پوست موز به شما کدر درمان میخچه کمک می کنند. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید :

برشی بزرگتر از اندازه میخچه از پوست موز جدا کنید و قسمت داخل آن را روی میخچه قرار دهید.

با باند یا نوار روی آن را شب تا صبح بپوشانید.

صبح روز بعد پوست موز را بردارید.

تکرار این کار به مدت چند هفته موجب درمان میخچه می شود.

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران