داروهاای که باعث چاقی شما می شوند

1399/07/29

داروهایی که باعث چاقی شما می شوند

 داروهایی که باعث چاقی می شوند

 

 

1.قرص های ضد افسردگی تری سایکلیک

داروهایی شامل آمی تریپتیلین، دوکسپین و نوروتریپتیلین می توانند با افزایش اشتها، سبب اضافه وزن شوند. مصرف داروهای ضدافسردگی را به یکباره قطع نکنید، بلکه ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. در صورت مشاهده اضافه وزن از پزشکتان بخواهید که داروهای دیگری برایتان تجویز کند. مثلا داروهایی مانند بوپروپیون و دولکستین به کاهش وزن کمک می کنند.

2. کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدهای خوراکی مانند پردنیسون در موارد مختلفی مانند درمان آسم یا ورم مفاصل کرم مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از عوارض آنها افزایش وزن است. بنابراین این داروها را همراه با غذا یا مقداری ماست باید استفاده کرد. از آنجایی که دوره استفاده از این داروها کوتاه است، عوارض جانبی آن نیز چندان محسوس نیست اما درصورت طولانی شدن دوره درمان، باید حتما از ورزش و رژیم غذایی مناسبی پیروی کنید.

3. آنتی هیستامین ها

استفاده از آنتی هیستامین برای کاهش آلرژی یا خارش استفاده می شود. طبق مطالعات افرادی که بصورت منظم از این داروها استفاده می کنند، وزن و سایر کمر بالاتری نسبت به دیگران دارند. می توان بجای این داروها از اسپری های استروئیدی مانند فلوتیکاسون استفاده کرد.

 

4- داروی صرع

داروهایی مانند گاباپنتین یا پری گابالین که برای درمان تشنج استفاده می شوند، اشتها  را افزایش می دهند. در صورت عدم تمایل به اضافه وزن می توانید از پزشکتان بخواهید که داوری دیگری مانند توپیرامات یا لاموتریگین را جایگزین آن کند.

5. مسدود کننده های بتا

از این داروها برای درمان فشار خون استفاده می شود. برخی از آنها مانند آتنولول و متوپرولول باعث افزایش وزن می شوند. این قرص ها با ایجاد حس خستگی، ضربان قلب را کاهش داده و تحمل ورزش را کاهش می دهند. حس خستگی زودرس باعث عدم تحرک و افزایش وزن می شود. 

6.SSRI ها

SSRI ها مانند اسیتالوپرام و پاروکستین نوعی داروی ضدافسردگی محسوب می شوند که باعث افزایش سروتنین در مغز شده و با تاثیر روی اشتها و عادات غذایی، باعث افزایش وزن می شوند. درصورت تمایل برای کاهش وزن، با پزشک خود مشورت کنید.

 

7. MAOI

MAOI یا بازدارنده اکسیداس مونوامین، داورهای ضدافسردگی هستند که با ممانعت از برهم زدن تعادل حالات توسط آنزیم های مغزی، از اختلالات بعدی جلوگیری می کنند. از این دارو برای درمان میگرن هم استفاده می شود. اما با تحریک اشتها باعث افزایش وزن می شوند.

8. انسولین

استفاده از انسولین برای درمان دیابت باعث افزایش وزن می شود. زیرا این هورمون بدن را در جذب گلوکز یاری می دهد. بعد از جذب شدن شکر و وارد شدن آن به داخل سلول، در صورت عدم استفاده توسط بدن، به چربی تبدیل می شود. با افزایش غذاهای شیرین اضافه وزن نیز بیشتر می شود. می توان با تغییر سبک زندگی این تداخل را برطرف نمود.

9. سولفونیلورها

این داروها مخصوص درمان دیابت بوده و سطح قند خون را تا 20% کاهش می دهند اما باعث اضافه وزن هم می شوند. این داروها با آزاد کردن انسولین، باعث انباشته شدن قند در سلول ها و در نتیجه چاقی می شوند. می توان داروهایی مانند متفورمین را جایگزین آن کرد.

 

10. داروهای آرام بخش

این داروها برای درمان اختلالات دوقطبی یا شیزوفرنی استفاده می شوند. داورهایی مانند اولانزاپین باعث افزایش کلسترول و تری گلیسرید و در نتیجه افزایش وزن می شوند.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع : آخرین خبر

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران