حیواناتی که خون شان قرمز نیست!

1399/08/28

حیواناتی که رنگ حونشان قرمز نیست

 

 رنگ خون حیوانات

همه حیوانات خون قرمز رنگ ندارند و در حقیقت خون بعضی از حیوانات دارای رنگ‌هایی مثل آبی، سبز، زرد و بنفش یا حتی سفید است. این رنگ‌ها به دلیل وجود پروتئین‌ها و رنگدانه‌های موجود در خون ایجاد می‌شوند و هر کدام اهداف متفاوتی برای زنده نگه داشتن حیوانات دارند. در این قسمت از گوناگون نمناک حیواناتی را به شما معرفی می‌کنیم که خونشان رنگیه.

کرم peanut
کرم peanut خونی به رنگ بنفش تیره دارند و گاهی اوقات خون آن‌ها نیز سیاه است و همچنین رنگ بنفش را می‌توانید در خون آن‌ها مشاهده کنید، زیرا پوستشان نازک است.

بازوپایان
بازوپایان خون بسیار تیره‌ای دارند. هنگامی که خون حاوی اکسیژن داشته باشد، رنگ بنفش دارد.

عنکبوت
عنکبوت‌ها رنگ خونشان آبی روشن است. جریان خون هم یکی از اساسی‌ترین فرایند‌های بدن آن‌ها محسوب می‌شود.

خرچنگ نعل اسبی
خرچنگ نعل اسبی خون آبی روشن دارد. مقاومت بدن این خرچنگ نسبت به باکتری بسیار بالا است و می‌تواند با همین خون آبی رنگ طول عمر زیادی داشته باشد.

عقرب
عقرب‌ها نیز دارای خون آبی هستند. بزرگترین خانواده عقرب‌ها به نام امپرور، خون آبی دارند. سطح بالایی از هموسیانین نیز در خون آن‌ها یافت می‌شود.

بعضی از اختاپوس‌ها
همانطور که پیش‌تر گفتیم، بعضی از اختاپوس‌ها رنگ خون آبی دارند که معمولاً در قطب جنوب یافت می‌شود. علت آن هم غلظت بالای پروتئین مس در خون آن هاست.

سوسمار
بعضی از سوسمار‌های عجیب و غریب هم هستند که دارای خون سبز می‌باشند و از هموگلوبین برای حمل اکسیژن در اطراف بدن استفاده می‌کنند.

زالو
زالو در پلاسمای خون خود، حاوی پروتئین زیادی است و در دریا یافت می‌شود. زالو‌ها رنگ خون سبز دارند.

سوسک
خون سوسک رنگی متمایل به زرد دارد و ممکن است که هنگام کشتن سوسک متوجه زرد بودن رنگ خون شده باشید.

خیار دریایی
خیار دریایی یک حیوان عجیب و غریب است و خونش زرد رنگ می‌باشد. علت آن هم پروتئین‌های موجود در خون می‌باشد که غلظت بالایی از ماده وانابین دارند که حاوی رنگدانه زرد است.

حشرات
بعضی از حشرات هستند که خون آن‌ها به رنگ زرد روشن و گاهی اوقات هم سفید است و می‌توان از روی پوستشان شاهد خون سفید رنگ آن‌ها که رنگ شبیه شیر دارد، بود.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران