پاتولوژی و پاتولوژیست در علم پزشکی

1392/03/19

پاتولوژی و پاتولوژیست در علم پزشکی


پاتولوژی: مطالعه و تشخیص بیماری
کلمه پاتولو‌ژی از کلمه یونانی پاتو (احساس ناخوشایند) و لوژی و (علم مطالعه) تشکیل شده است.
General Pathology: آسیب‌شناسی عمومی
آسیب‌شناسی عمومی یک زمینه علمی وسیع و پیچیده است که به دنبال تفهیم مکانیسم آزار می‌گردد. حوزه مطالعه شامل سازگاری سلولی با ازار نکروز التهاب ترمیم زخم و نئوپلازی می‌باشد. این پایه و اساس پاتولوژی را تشکیل می‌دهد. کاربرد این علم در تشخیص بیماریهای انسانی می‌باشد.
علم پاتولوژی به دو دسته پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال تقسیم می‌شود.
Anatomical Pathology: یک شاخه تخصصی از پزشکی است که به تشخیص بیماری‌ها براساس ظاهر ارگان‌ها، ریزبینی و مشخصات ایمونولوژیک و مولکولی ارگان‌ها، بافت‌ها و تمام بدن (اتوپسی) می‌پردازد.
آسیب‌شناسی تشریحی خود به چند زیر گروه تخصصی (فوق تخصصی) تقسیم می‌شوند شامل آسیب‌شناسی سرجیکال و سیتوپاتولوژی.

پاتولوژي,پاتولوژيست,سيتولوژي,آزمايشگاه,علوم آزمايشگاهي,پاپ اسمير,بافت شناسي,آسيب شناسي
اگر کسی بخواهد در رشته پاتولوژی کار کند بایستی ابتدا دوره پزشکی دکترای حرفه‌ای را به اتمام برساند و بعد از شرکت و قبولی در امتحان دستیاری و گذراندن دوره ۴ ساله پاتولوژی و پس از اخذ مدرک دکترای تخصصی پاتولوژی در این زمینه کاری فعالیت کند.
آسیب‌شناسی تشریحی یکی از شاخه‌های آسیب‌شناسی است. که در آن با بررسی ماکروسکوپی، میکروسکوپی و سایر روش‌ها، به تشخیص بیماری‌ها و نئوپلاسم‌ها پرداخته می‌شود
اغلب پاتولوژیست‌ها در هر دو زمینه تشریحی و بالینی کار می‌کنند.
Clinical pathology: شاخه‌ای از علم پزشکی تخصصی است که به تشخیص بیماری‌ها براساس آنالیز آزمایشگاهی مایعات بدن مثل خون، ادرار، و بافت‌ها با استفاده از شیمی، میکروبیولوژی، خون‌شناسی و آسیب‌شناسی مولکولی می‌پردازد. پاتولوژیست کلینیکال در ارتباط نزدیک با تکنولوژیهای پزشکی و پزشکان دیگر کار می‌کند تا دقت کامل حاصل شود و صحت آزمایشات به حداکثر رسیده باشد.

پاتولوژي,پاتولوژيست,سيتولوژي,آزمايشگاه,علوم آزمايشگاهي,پاپ اسمير,بافت شناسي,آسيب شناسي
آسیب‌شناسی به عنوان یک تخصص پزشکی:
پاتولوژیست‌ها پزشکانی هستند که تشکیل بیماری‌ها را براساس بیوپسی (نمونه برداری) یا آنالیز مایعات بدن می‌دهند.
تشخیص اکثر سرطان‌ها با پاتولوژیست‌ها می‌باشد. پاتولوژیست آناتومیکال بیوپسی‌های بافتی را بررسی می‌کند. بعضی پاتولوژیست‌ها در زمنیه ژنتیک تخصص می‌گیرند که می‌توانند برای مثال بهترین درمان مناسب برای نوع خاص سرطان را مشخص کنند.
پاتولوژیستها با سایر پزشکان کار می‌کنند تا مراقبتهای پزشکی بیماران را بهبود ببخشند.
پاتولوژیست‌ها ممکن اتوپسی بیماران خواسته شده را انجام دهند تا علت مرگ را کشف کنند.
نتایج اتوپسی می‌تواند به بیماران زنده کمک کند تا به عنوان مثال یک بیماری ارثی ناشناخته در یک خانواده را تشخیص دهد.
پاتولوژیست‌ها هسته مرکزی نظام دانشکده‌های پزشکی هستند و همچنین به عنوان مدیر آزمایشگاه پزشکی (شامل آسیب‌شناسی تشریحی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، سیتولوژی و بانک خون و..) نقش مهمی در توسعه و رشد سیستم‌های مراقت بهداشتی و اطلاعاتی پزشکی ایفا می‌کنند.


پاتولوژی یک تخصص پزشکی بی‌نظیر است. پاتولوژی تمامی شاخه‌ای پزشکی را لمس می‌کند در واقع بیشتر از ۷۰% تمامی تصمیمات در زمینه تشخیص ودرمان بیماران، بستری بیماران و ترخیص آن‌ها با توجه به نتایج گزارش پزشک پاتولوژیست انجام می‌شود.

 

   منبع خبر: دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران

مدیر علمی سایت 1396/01/11
سلام ، دوست عزیز شما برای قبولی در رشته پاتولوژی ابدا باید در کنکور سراسری پزشکی قبول شوید و بعد از اخإ پزشکی در امتحان تخصص ،رشته پاتولوژی را انتخاب نمائید.البته اگر تمایل به رشته بافت شناسی داشته باشید میتوانید ابتدا کارشناسی رشته های علوم آزمایشگاهی و یا زیست شناسی را گرفته و در مطع فوق لیسانساین رشته را انتخاب نمائید.

محمد باقری 1396/01/10
سلام.میخواستم بدونم برای قبولی در رشته پاتولوژِی حداقل رتبه کنکور سرااسری چه قدر باید باشد