پاتولوژی تشریحی یا آسیب شناسی تشریحی

1392/03/19

پاتولوژی تشریحی یا آسیب شناسی تشریحی


مهم‌ترین کار پاتولوژیست‌های آناتومیکال را آسیب‌شناسی جراحی تشکیل می‌دهد. کار در حوزه آسیب‌شناسی تشریحی معمولا ترکیبی از ظاهر (ماکروسکوپی) نمونه و بافت‌شناسی (میکروسکوپی) نمونه بافتی است و ممکن است نیاز به ارزیابی مولکولی یا ایمونوهیستوشیمی یا سایر تستهای آزمایشگاهی نیز برای تشکیل باشد.
Specimens (نمونه‌ها): دو نوع اصلی نمونه برای پاتولوژی ارسال می‌شود ۱-بیوپسی ها ۲- برداشتهای جراحی.

پاتولوژي,پاتولوژيست,سيتولوژي,آزمايشگاه,علوم آزمايشگاهي,پاپ اسمير,بافت شناسي,آسيب شناسي
بیوپسی یک قطعه کوچکی از بافت است که به طور اولیه برای تشخیص آسیب‌شناسی گرفته می‌شود اکثرا منجر به تشکیل قطعی می‌شود. نوع بیوپسی‌ها شامل بیوپسی سوزنی که با سوزنهای بزرگ گاهی اوقات با راهنمای رادیولوژی یا سونوگرافی یا CT یا MRI گرفته می‌شود. در core biopsy ساختار بافت اصلی حفظ می‌شود. و نبایستی با بیوپسی سوزنی ظریف (FNA) که برای آسپیراسیون وسیتوپاتولوژی ارسال می‌شود، اشتباه گرفت. در بیوپسی incisional با پروسه جراحی قسمتی از بافت مشکوک خارج می‌شود و برای آسیب‌شناسی ارسال می‌شود. در بیوپسی اکسیژنال در پروسه جراحی تمام بافت مشکوک خارج می‌شود و یا رزکسیون به قصد درمان جراحی انجام می‌شود. در بیوپسی اکسیژنال، برداشت ضایعات پوستی و پولیپهای دستگاه گوارشی نیز معمول است.
تشخیص و گزارش پاتولوژی شامل ارائه اطلاعات راجع به ظاهر و مشخصات میکروسکوپی، تشخیص ضایعه، تعیین نوع تومور‌ها، درجه و مرحله تومور‌ها، ارائه اطلاعاتی راجع به آزمایش‌های پیشرفته‌تر مانند ایمنوهیستوشیمی و پاتولوژی مولکولی است.

 

 

   منبع خبر: دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران

محمد 1394/05/20
سلام ببخشید یه سوال دارم ! موقعیت شغلی هیستوپاتولوژی با پاتولوژی مل هم هستند و اگر نه ، بی زحمت میشه بفرمایین تا متوجه این مهم بشیم ! ممنون میشم !