گاروی خونگیری با تکنولوژی رگ یاب در ابران اختراع شد

1392/04/22

 

گاروی خونگیری با تکنولوژی رگ یاب در ابران اختراع شد

 

 

 گارو,خونگیری,گاروی خونگیری,رگ یاب,تورنیکت,صندلی خونگیری,يكي از مخترعين اين دستگاه گفت: امروزه با افزايش حساسيت هر چه بيشتر مردم در بخش سلامت و بخصوص درمان، لزوم استفاده از ابزارهاي مختلف حتي در ابتدائي ترين مراحل با هدف افزايش دقت و موفقيت و ايجاد اعتماد متقابل در درمانگر و درمانشونده خود نمايي مي كند .

به گزارش خبرنگار وب دا مركزي، ياسر مومني افزود: مايع درماني (سرم تراپي) و تزريقات داخل وريدي كه خود شامل برقراري راه وريدي و تزريق دارو و مايعات به بدن مي باشد از ابتدايي ترين و حياتي ترين مراحل ياد شده مي باشد.

وي اظهار داشت: در تمامي مراكز درماني مثل آزمايشگاه ها، بيمارستانها، درمانگاه ها، مراكز بهداشت و حتي مطب پزشكان و در تمامي كيف هاي احيا قلبي ريوي لوازمي وجود دارد كه تا به امروز جهت تسهيل اين امر)رگگيري( ساخته و توسعه داده شده اند و حتي در اكثر موارد قسمت هايي با وظيفه مشخص رگگيري، نمونه گيري از خون و يا تزريقات داخل وريدي در اين مكان ها موجود است.

مخترع دستگاه گارو رگ نما بيان كرد: هم اكنون پروسه ي رگگيري با تكيه بر مهارت فردي در مراكز مختلف انجام مي شود كه نياز به مهارت در انتخاب رگ مناسب و سپس رگگيري دارد و وسيله اي هم كه در مركز مربوطه جهت پروسه رگگيري استفاده مي شود يك كمربند كش سان بوده كه بالاي محل رگگيري دور اندام بسته مي شود و باعث مسدود شدن رگ و جمع شدن خون در رگ و نتيجتاً برجسته شدن رگ و آماده شدن براي رگيري مي شود.

وي ادامه داد: دستگاه گارو رگ نما كه در راستاي تسهيل و تسريع در امر رگگيري ابتكار شده است با مكانيسمي نسبتاً ساده با فرآيند غير تهاجمي باعث ايجاد وضوح بيشتر در نمايان شدن عروق سطحي پوست مي شود كه معمولاً در رگگيري از آنها استفاده مي شود، شده و افزايش درصد موفقيت رگگيري را به دنبال خواهد داشت.

مومني در پايان گفت: براي طراحي و ساخت اين دستگاه از بدنه ارگونوميك قوس دار جهت تطبيق كامل روي اندام مورد نظر كه در اكثر مواقع ساعد و يا بازوي فرد بيمار مي باشد، استفاده شده است؛ اصلي ترين بخش اين دستگاه سيستم الكترونيكي اپتيك دستگاه مي باشد كه با تاباندن نور قرمز سرد از روي اندام با بكار گيري منابع نوري به نام power led (پاور ال اي دي) نصب شده روي شاخك هاي تنظيم شونده دستگاه و روشن شدن بافت بدن و در نتيجه ديده شدن عروق بعلت متفاوت بودن رنگ آنها در بافت مي شود.

وحيدرضا احمدي ديگر مخترع اين دستگاه نيز گفت: وزن تقريبي دستگاه حدود 111 تا 151 گرم ارزيابي مي شود كه با توجه به مدت زمان وجود آن روي اندام (فقط زمان برقراي راه وريدي) هيچ مشكلي براي اندام ايجاد نخواهد كرد.

وي اظهار داشت: اين ابزار از بدنه پليمري ساخته شده و در نتيجه بسيار سبك، كوچك و قابل حمل خواهد بود و استفاده از آن با تمهيداتي كه انديشيده شده بسيار آسان، كاربردي و مؤثر خواهد بود همچنين استفاده از آن در تمامي سنين با شرايط و آتاتومي متفاوت )چاق يا لاغر) امكانپذير است .

وي در پايان بيان كرد: از جمله مزاياي اين دستگاه مي توان به نمايان كردن رگهاي و حتي مويرگ هاي اندام مورد نظر، مسدود كردن رگ و ثابت كردن محل رگگيري، امكان رگگيري در محيط هاي كم نور، امكان رگ گيري افراد داراي پوست هاي تيره و روشن و قابل حمل و استفاده در آمبولانس ها در شرايط اورژانسي اشاره كرد.

 

   منبع خبر: پایگاه خبری وبدا-مرکزی

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران