معرفی رشته ایمنی شناسی پزشکی

1392/04/22

رشته ایمنی شناسی پزشکی

ایمنولوژی,آزمایشگاه,آنتی بادی,ایمنوگلوبولین ,علوم آزمایشگاهی,کمپلمان,اینترفرون آلفا,ایمنی شناسی,آزمایش,لنفوسیت,آنتی ژن,

 

1- تعريف و هدف:

اين دوره يكي از دوره‌هاي آموزشي علوم پايه در گروه پزشكي در مقطع كارشناسي ارشد است و هدف آن تربيت افراد در سطح كارشناسي ارشد (فوق ليسانس) براي انتقال و آموزش اطلاعات و معلومات ايمني شناسي عملي به ديگران با استفاده از روشهاي گفتاري و آزمايشگاهي و كسب توانائي در تفسير و تعريف دقيق از پديده‌ها و واكنشهاي ايمنونولوژي است. همچنين در اين برنامه دانشجويان در زمينه تكنيكهاي مختلف ايمونولوژي كه در تشخيص بيماريها بكار مي‌رود آموزش كافي مي‌بينند تا بتوانند در تشخيص آزمايشگاهي بيماريها در مراكز پزشكي، آموزشي و پژوهشي خدمت نمايند و با روش‌هاي نظري و عملي تحقيق آشنا مي‌گردند تا بتوانند با استفاده از دانش خود در اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي همكاري نمايند.

2- طول دوره:

طول متوسط دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته ايمني شناسي 5 ترم است و دانشجويان بايستي موضوع تحقيقات مربوط به پايان نامه تحصيلي خود را حداكثر تا پايان ترم 3 مشخص نمايند. با مقررات و آئين نامه هاي آموزشي دوره هاي كارشناسي ارشد ناپيوسته براي اين دوره نيز اجرا مي‌گردد.

3-واحدهاي درسي:

تعداد واحدهاي اين دوره 32 واحد مي‌باشد و در صورت لزوم دانشجو علاوه بر اين واحدها، بايد برحسب نياز با نظر اساتيد گروه در چهارچوب مصوب شورايعالي برنامه‌ريزي، مقدمتاً برخي يا تمام واحدهاي دروس كمبود يا جبراني مندرج در اين برنامه را بگذراند.

دروس الزامي 23 واحد

دروس اختياري 2 واحد

ب: پايان نامه 7 واحد

4- پذيرش دانشجو:

كساني مي‌توانند در اين دوره شركت و پس از قبولي اين دوره را بگذرانند كه داراي دانشنامه كارشناسي در رشته‌هاي بيولوژي (گرايش جانوري، بيولوژي سلولي، مولكولي و يا ژنتيك) باكتري شناسي، ايمني شناسي، ميكروبيولوژي، علوم آزمايشگاهي، فيزيولوژي و بيوشيمي از يكي از دانشگاههاي ايران و يا يكي از دانشگاههاي معتبر خارجي باشند.

مواد امتحاني آزمون ورودي و ضرائب آنها عبارتند از:

زبان خارجي ضريب 2

ايمونولوژي ضريب 3

بيوشيمي ضريب 2

ميكروبشناسي ضريب 1

بيولوژي سلولي ملكولي ضريب 2

5- نقش و توانايي:

دانشجوياني كه اين دوره كارشناسي ارشد را با موفقيت به پايان مي‌رسانند در آزمايشگاههاي مراكز درماني و بهداشتي در امر تشخيص آزمايشگاهي بيماريهاي عفوني و غيرعفوني خدمت خواهند بود مي‌توانند پروژه‌هاي تحقيقاتي را به اجراء بگذرانند، علاوه بر آن فارغ‌التحصيلان كارشناسي ارشد ايمني شناسي مي‌توانند درصورت داشتن صلاحيتهاي لازم آموزش عملي (آزمايشگاهي) ايمني‌شناسي را در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي ديگر عهده دار شوند. اين رشته از معدود رشته های وزارت بهداشت می باشد که فارغ التحصيلان مقطع دکتری تخصصی با دريافت شماره نظام پزشکی مجوز تاسيس آزمايشگاه را خواهند داشت.

6- ضرورت و اهميت:

الف – نياز جامعه به نيروي انساني آموزش ديده در زمينه ايمني‌شناسي تا بتوانند تشخيص آزمايشگاهي بيماريها را تا آنجا كه مربوط به سنجش و ارزيابي متغيرهاي سلولي و ملكولي سيستم ايمني بدن مي‌گردد با دقت لازم و استاندارد مطلوب عهده دار شوند.

ب – نياز جامعه در پزشكي جامعه نگر به افراد با تحصيلات عالي در رشته ايمني شناسي براي مسائل مربوط به پيشگيري از بيماريها با واكسيناسيون، ارزيابي واكسيناسيون و مصونيت، تحقيق در كارآئي واكسن‌هاي جديد، توليد و ساخت واكسن‌ها، آنتي‌ژن‌ها، آنتي‌سرمها، آنتي‌باديهاي منوكلونال و ساير فرآورده‌هاي ايمونولوژيك.

ج – انجام خدمات پژوهشي در مراكز دانشگاهها و مؤسسات و مراكز تحقيقاتي و آموزش ايمونولوژي عملي (آزمايشگاهي) به دانشجويان در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي در صورت داشتن شرايط لازم.

 

   منبع خبر: sobhan1362.blogfa. com

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران