تشخیص آزمایشگاهی جدید عفونت سیتومگالوویروس

1392/04/31

تشخیص عفونت سایتومگالوویروس با روش PCRآزمایشگاه,علوم آزمایشگاهی,آمانتادین,آسیکلوویر,آنتی ویروس,ویروس زدایی,گانسیکلوویر,سیتومگالوویروس,ویروس شناسی


موسسه ملي استاندارد و تکنولوژي آمريکا به تازگي استانداردي باليني را براي تشخيص عفونت با ويروس سيتومگال مورد تاييد قرار داده است.

اين شاخص جديد پزشکان را در تشخيص دقيق‌تر و تصميم‌گيري بهتر در مورد درمان بيماران ياري مي‌کند.

در حال حاضر از معياري با عنوان بار ويروسي (شمارش تعداد کپي‌هاي DNA ويروس در هر ميکروليتر از خون بيمار) براي تعيين دوز مناسب و طول مدت درمان استفاده مي‌شود. روش استاندارد براي اندازه‌گيري بار ويروسي روشي به نام واکنش زنجيره‌اي پلي‌مراز (PCR) است.

در اين روش کپي‌هاي متعدد ازقطعه‌اي از مولکول DNA ويروس ساخته شده و از يک منحني کاليبراسيون براي تخمين تعداد قطعات ويروس در نمونه بيمار استفاده مي‌شود. دقت اين روش از آزمايشگاهي به آزمايشگاه ديگر بسته به نوع دستورالعمل يا کيت به کار رفته بسيار متغير است.

مرجع استاندارد جديد که با نام SRM2366 به بازار آمده، اين مشکل را با عرضه تعداد مشخص و ثابتي از DNA ويروس مرتفع ساخته است. مرجع استاندارد SRM2366 از سه محلول با غلظت‌هاي معين 420، 1702 و 19641 کپي از DNA ويروس سيتومگال تشکيل شده که مي‌تواند براي تاييد کيفيت محلول‌هاي کاليبراسيون يا سنجش دقت وسايل تشخيصي موجود مورد استفاده قرار گيرد.

 

 

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران