توضیحی ساده از ویروس هرپس سیمپلکس

1392/04/31

هرپس سیمپلکس به زبان ساده


آزمایشگاه,علوم آزمایشگاهی,آمانتادین,آسیکلوویر,آنتی ویروس,ویروس زدایی,گانسیکلوویر,هرپس سیمپلکس,تبخال هرپسی,ویروس شناسی

 

ويروس هرپس سيمپلكس شديداً مسري بوده و باعث بروز اختلالات متعددي مي شود كه مشخصه آنها، تاولهاي كوچك و دردناك بر روي پوست و غشاهاي مخاطي مي باشد كه اكثراً در اطراف لب و يا آلت تناسلي ايجاد مي شود. ويروس هرپس سيمپلكس (تبخال) براثر تماس مستقيم با اين تاولها انتقال مي يابد.
يك بار آلوده شدن به اين ويروس باعث مي گردد كه اين ويروس در عصب ها بصورت مخفي باقي بماند و در هنگام استرس و يا بيماري، دوباره فعال شده و بيمار را دچار تبخال سازد.

اين بيماري در افراد مبتلا به ايدز  دچار كاهش ايمني، بطور شايعتر و شديدتر رخ مي دهد.


دو نوع ويروس هرپس سيمپلكس وجود دارد.

هرپس سيمپلكس نوع يك، معمولاً باعث عفونت لبها، دهان و صورت مي شود و هرپس سيمپلكس نوع دو باعث عفونتهايي در آلت تناسلي مي گردد.


اكثر افراد تا هنگام بزرگسالي به ويروس هرپس سيمپلكس نوع يك مبتلا مي شوند. در اكثر موارد، عفونت اوليه باعث هيچگونه علامتي نمي شود. با اينحال بعضي از كودكان ممكن است دچار تاولهايي در داخل دهانشان بشوند. بعد از گرفتاري اوليه به عفونت هرپس سيمپلكس، اين ويروس در سيستم عصبي مخفي شده و هرچند وقت يك بار خود را بصورت تبخال نشان مي دهد.


ويروس هرپس سيمپلكس نوع دو معمولاً از طريق فعاليت جنسي منتقل مي شود و باعث بروز تاولهايي در منطقه تناسلي مي گردد. اين ويروس نيز همانند تبخال ساده صورت، بطور مكرر بروز مي كند.


عفونت هرپس سيمپلكس را مي توان از ظاهر و محل ايجاد تاول ها تشخيص داد. تبخال هاي كوچك و خفيف را معمولاً مي توان به راحتي با مصرف پمادها يا كرمهاي ضد ويروس درمان نمود. با اينحال در صورت بروز هرپس سيمپلكس در منطقه تناسلي يا انواع شديد و عود كننده آن، نياز به درمان با داروهاي ضد ويروسي خوراكي وجود دارد.

 

 

   منبع خبر: winterboy.blogfa . com

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران

رعنا یوسف زاده خیرنقش 1392/06/31
Salam Mamnun /div>