ژنتیک مهمترین دلیل طاسی در مردان

1392/05/04

ژن طاسی سر و مکانیسم عمل آن 


ژنتیک پزشکی,ژنتیک,ارشد ژنتیک,ژنوم,آلل,ژنتیک انسانی,ژنتیک سرطان,ژنتیک ایمنی,ژنتیک طاسی,علوم آزمایشگاهی

 


ژنتیک مهمترین دلیل طاسی سر در مردان قبل از ۵۰سالگی و در زنان بعد یائسگی می باشد.

طاسی به وضعیت نداشتن مو و یا از دست دادن آن در نواحی ای که مو در آن نواحی اغلب رشد می‌کند، و به خصوص در سر، اطلاق می‌شود.

شایعترین و معمولترین شکل طاسی، نوعی روند پیشروندهٔ از دست دادن مو می‌باشد که بدان آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه گفته می‌شود و در انسان بالغ با جنسیت نر و همینطور در گونه‌های دیگر جز انسان رخ می‌دهد.

میزان طاسی و الگوهای ریزش مو در این حالت، می‌توانند تا حد زیادی متفاوت باشند، و انواع گوناگونی را از طاسی با الگوی مردانه و زنانه (که آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آندروژنتیک، و آلوپسی آندروژنتیکا نیز نامیده می‌شود و در فارسی می‌توان آن را به طاسی وابسته به هورمون مردانه و یا کچلی آندروژنیک نیز ترجمه کرد)

در مرحله تشکیل جنین، ژن طاسی سبب می‌شود بخشی از فولیکول‌های مو نسبت به دی‌هیدروتستوسترون حساس شوند و پس از بلوغ به دنبال افزایش سطح هورمون‌های آندروژنی این فولیکولهای حساس وارد مرحله کوچک‌سازی شده و از بین می‌روند.
هورمون آندروژن و ژنتیک دو فاکتورمهمی هستند که نقش اصلی را در این ریزش مو ایفا می‌کنند که این نوع ریزش مو در مردان یک روند طبیعی بوده و بسیار شایع است.


ازهرچهار زن، یک نفر ریزش غیرطبیعی و نازک شدن مو را تجربه می‌کند،


نحوه ریزش موی زنان و مردان  متفاوت بوده و توسط ژن هایی کنترل می شوند که تحت تاثیر جنسیت هستند نه وابسته به جنس.


معمول‌ترین ریزش مو در زنان،طاسی منتشر است که در این نوع طاسی، موها در ناحیه وسیعی از سر نازک شده و تراکم آنها کم می‌شود.


مطالعات صورت گرفته، نشان داده از هر ۵ مرد ۳ نفر تا قبل از سن ۵۰ سالگی به درجات متفاوتی از طاسی مبتلا می‌شوند. دلیل این نوع ریزش در زنان، عامل ژنتیکی است که این نوع طاسی ارثی در زنان، طاسی آندروژنتیک هم نامیده می‌شود.
ژن این نوع طاسی از پدر و مادر منتقل شده و به صورت اتوزومال مغلوب ظاهر می‌شود.


آلوپسی آندروژنیک زنانه یا طاسی زنانه را گاهی آلوپسی آندروژنیک آدرنال زنانه هم می‌خوانند، چرا که در برخی از این زنان سطح سرمی دهیدرواپی آندروسترون سولفات (DHEAS) که نوعی آندروژن غده فوق کلیه (آدرنال) است، بالا می‌باشد. در این زنان طرح مشخصی از آلوپسی مرکزی اسکالپ بدون فرورفتگی فرونتوتمپورال پدید می‌آید ولی دز زنان کاهش مو در تمام سر بطور یکسان پدید می‌آید و زنان مانند مردان دچار طاسی سر نمی‌شوند.

ژنتیک طاسی :

ژن SOX21 عامل بروز طاسی سر در مردان که روی کروموزوم ۱۳ واقع شده و بیان آن تحت تاثیر بیان ژن SRY است.

 

 

   منبع خبر: genetical. ir

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران