تحقیقات آزمایشگاهی بر روی زنجبیل

1392/05/27

دارویی بنام زنجبیل

زنجبیل,چای زنجبیل,داروی زنجبیل,آزمایش زنجبیل,تحقیقات آزمایشگاهی,آزمایش,

زنجبیل، گیاهی قدیمی و از پرمصرف‌ترین گیاهانی است كه مصارف غذایی و دارویی بسیاری را به آن نسبت می‌دهند. این روزها بیش از گذشته، ریشه‌های تازه‌ی این گیاه معطر را درمیوه‌ فروشی‌ها می‌بینیم و این یعنی شروع مصرف آن.


ازجمله خواص این گیاه ، می‌توان به درمان تورم مقطعی برای دردهای آرتروز و دردهای دست،پا،كمر و گردن اشاره كرد. در تحقیقات جدید، زنجبیل را با داروی ایبوپروفن مقایسه كرده‌اند و متوجه شده‌اند خاصیت ضد درد آن در حد این داروست.
ازدیگر خواص انتخابی زنجبیل می‌توان به خاصیت ضد تهوع و ضد استفراغ آن اشاره كرد؛به طوری كه هیچ‌گیاه و دارویی نمی‌تواند جان آن را بگیرد. به همین دلیل، مصرف آن به كسانی كه دچار تهوع هستند و خانم‌های باردار توصیه می‌شود.


این گیاه، خاصیت ضد نفخ، ضد درد، ضداسپاسم و تقویت معده دارد و نوشیدن دم كرده‌ی آن در سرماخوردگی توصیه می‌شود. این گیاه را می‌توان به شكل تازه، رنده و پودر شده مورد استفاده قرار داد.ازنظر میزان مصرف تا ۳ گرم پودر خشك آن در روز( نه دریك وعده، بلكه به شكل تقسیم شده در وعده‌های مختلف) اشكالی ندارد.


زنجبیل به دلیل تند و تیز بودن، در صورتی كه بیش از اندازه مصرف شود، می‌تواند به معده و روده آسیب برساند اما مصرف تازه‌ی آن به همراه غذا تا ۱۰ گرم بدون اشكال است. درضمن، برای آنكه بتوان آثار زنجبیل را خیلی سریع ایجاد كرد، درسال‌های اخیر، آن را به شكل محلول و قطره درآورده‌اند كه بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد.

این قطره در ایران به اسم آرومین به فروش می‌رسد.مصرف این قطره بسیار ساده است و می‌توان آنرا در چای یا غذاها یا آب چكاند تا ضمن خوش مزه كردن آن، آثار ذكرشده را داشته باشد.خانم‌های باردار می‌توانند با مصرف ۴۰ قطره در اول صبح به مدت یك روز تهوع‌شان را برطرف كنند. افرادی كه هنگام نشستن در اتومبیل دچار تهوع می‌شوند، می‌توانند۴۰ قطره آن را درآب رقیق كرده، نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه قبل از نشستن در اتومبیل میل كنند كه این مقدار هم تا یك روز جلوی تهوع آنها را می‌گیرد.


برای سرماخوردگی نیز می‌توان بین یك تا ۳ بار هر بار ۴۰قطره آن را مورد استفاده قرار داد تا دردهای اسكلتی ، رخوت سستی و تب فروكش كند.مصرف مقادیر اندك این گیاه به كودكان نیز توصیه می‌شود .پس به این موضوع كه حد معینی از آن را برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار دهید، توجه داشته باشید و درمصرف آن زیاده روی نكنید.


دكتر محمد حسین صاحلی سورمقی
متخصص فارماكوگنوزی ، استاد دانشكده‌ی داروسازی دانشگاه تهران

 

 

   منبع خبر: iaus.ac. ir

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران