سرطان را از خود دور کنید

1399/01/01


امروزه سرطان به عنوان یکی از عوامل تهدید کننده حیات بشر به شمار میرود طبق آمار در حدود 12 تا 15 میلیون نفر در دنیا مبتلا به سرطان هستند که بر آورد میشود تا سال دو هزار وبیست این تعداد به حدود 20 میلیون نفر برسد واین روند تا جایی پیش رود که ابتلا به این بیماری اولین علت مرگ و میردر دنیابه حساب آید در کشور ما نیز هم اکنون سرطان سومین عامل مرگ میر بعد از حوادث تصادف وبیماریهای قلبی ,عروقی میباشد .در مورد این بیماری عوامل بوجود آورند ه وراههای مبارزه با آن گفتگو انجام داده ایم با دکتر عبد الرحیم حزینی فوق تخصص خون وسرطان ومتخصص در طب پالیاتیو (طب تسکینی ) که به صورت مصاحبه باهم در زیر میخوانیم.

سرطان را تعریف کنید.رشد ناهنجار ,غیر طبیعی وغیر قابل کنترل سلولها در بدن انسان که از یک نقطه و یک بافت شروع می شود باعث بروز یک غده وتوده شده که این غده آرام آرام در بدن رشد میکند وبه کلیه ارگانهای حیاتی شخص حمله کرده تا جایی که سبب مرگ وی شود اگر غده اولیه را بتوان زود تشخیص داد و با جراحی کاملآ توده را برداریم و با شیمی درمانی بعد از جراحی و رادیو تراپی می شود بدین این روش بیش از 50 درصد سرطانهای امروزه قابل درمان می باشد.

علل به وجود اورنده این بیماری را بیان کنید:با گذشت چندین دهه وتحقیقات و هزینه های فراوان هنوز علت این بیماری کاملا مشخص نیست ولی به طور حتم سرطان یک بیماری مولتی فاکتوریال یا چند عاملی است: بدین صورت که چند فاکتور دست به دست هم میدهند تا یک غده سرطانی در بدن ایجاد شود.از مهمترین این فاکتورها :

داشتن استعداد ژنتیکی یا عامل ژنتیکی

عوامل سرطان زا

ضعف دستگاه ایمنی و دفاعی بدن در مقابله با سرطان و ...کنترل کردن عوامل ژنتیکی وعوامل سرطان زا در دنیای مدرن امروز به سختی امکان پذیر است، بدین معنا که از طرفی تغیرات ژنتیکی در بدن هر انسانی رخ داده و همگی استعداد بروز سرطان را داریم و از طرف دیگر با کمک عوامل سرطان زا (سیگار.اشعه.موادهای شیمیایی مختلف موجود در هوا .غذا و آب و غیر...) که قسمتی از زندگی روزمره ما را احاطه کرده است و این دو عامل از کنترل دست ما خارج است. ولی خوشبختانه تقویت فاکتور سوم یعنی سیستم ایمنی توسط خودمان امکان پذیر است.

به زبان ساده می توان گفت که ضعف سیستم ایمنی باعث بروز سرطان میشود ! امروزه ثابت شده که سیستم دفاعی بدن انسان توانایی مبارزه با سلولهای سرطانی را دارد سیستم ایمنی توسط سیستم هورمونی یا اندوکرین با کمک سیستم مغز واعصاب خاصیت کنترل کننده دارند . این سه سیستم،یعنی سیستم عصبی,هورمونی وایمنی با هم به صورت شبکه در بدن انسان کار میکنند تا قدرت ضد سرطانی سلولهای ایمنی بدن هر روز کار خود را به نحو احسن انجام دهند. حال اگر شخصی به دنبال استرس ، غم وغصه بیش از حد , هارمونی و تعادل درونی اش به هم ریخته وبه دنبال این بهم ریختگی و آشفتگی که از روح و روان او ایجاد شده سیستم ایمنی ضعیف و از هم گسیسته شده و در صورت ادامه این روند سلولهای تغییر یافته سرطانی از این فرصت استفاده کرده و به رشد سریع خود ادامه می دهند و باعث بروز سرطان می شود.

افراط در اضطراب وغم وغصه یکی از عوامل اصلی سرطان در ایران:
پس به طبیعت بدن خود احترام گذاشته و خواب خوب ،تغذیه خوب و فکر و روان خوب را که باعث تقویت درون ما شده جزئی از ارکان روزمره خود قرار دهیم تا شاید بدین سان دچار سرطان نشویم.

آیا سرطان قابل درمان است ؟ آری ، درصورتیکه به موقع تشخیص داده شود و جراح بتواند توده سرطانی اولیه را کاملا بردارد و بعد از انجام رادیوتراپی یا شیمی درمانی امروزه بیش از 50% بیماران علاج یافته و در اثر سرطان فوت نمیشوند و در 50% باقیمانده ادامه ی روند درمان باعث طولانی کردن عمر انها میشود.

باید توجه داشت که یکی از فاکتورهای مهم موفقیت در درمان سرطان ها، تقویت روحیه و روان ونیز بالا بردن قدرت درونی و معنوی بیماران می باشد. پس چقدر مهم است که ما پزشکان معالج اینگونه بیماران، با خوشرویی و خوش اخلاقی ، محبت و عاطفه رابطه ای انسانی و صمیمانه را به آنها هدیه کنیم.

دکتر عبد الرحیم حزینی - فوق تخصص آنکولوژی
 

   منبع خبر: دکتر جزینی

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران

کیانا یزدانی 1400/06/13
مطلب خوبی بود محل تحصیل دکتر و منابع رو هم بگین لطفاااااااا🤍