تغذیه در بیماران با مصرف داروی وارفارین

1392/06/01

داروی وارفارین و تغذیه مناسب برای بیماران


وارفارین,والفارین,داروی قلبی,قرص وارفارین,ویتامین کا,انعقاد,کومادین,آزمایش pt,کواگولیشن


قرص وارفارین یک داروی ضدانعقاد است که مدت زمان انعقاد خون را طولانی می کند و باعث می شود تشکیل لخته بطول بینجامد و لذا مانع تشکیل لخته در قلب و عروق می گردد. مصرف این دارو باید بصورت یکبار در روز انجام شود و بهتر است همیشه سر ساعت معینی (معمولا عصرها ) با معده خالی با یک لیوان کامل آب مصرف شود. مصرف این دارو باید بطور منظم و همراه با آزمایش مکرر و منظم خون باشد.

افرادی که تحت درمان با وارفارین قرار دارند در صورت نیاز به مصرف داروهایی چون جینسنگ وجینکوبیلوبا حتما باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند. زیرا جینکو دارای فعالیت ضد لخته ای می باشد و باعث افزایش اثر دارو و احتمال خونریزی می گردد و جنسینگ باعث کاهش اثر ضدلخته ای وارفارین می گردد. همچنین کوآنزیم Q10 از نظر ساختمانی شبیه به ویتامین K می باشد و ممکن است بر لخته شده خون اثر بگذارد. مصرف این دارو همراه با وارفارین باید تحت نظر پزشک انجام گیرد.

ویتامین K :

ویتامینی است که به ایجاد لخته در خون و جلوگیری از خونریزی کمک می کند، بنابراین دارای نقش متضادی با وارفارین می باشد. در بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند دریافت زیاد ویتامین K باعث کاهش اثر دارو می گردد. بنابراین باید این بیماران در مورد مصرف این منابع غذایی کاملا هوشیار باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که میزان این ویتامین در رژیم ثابت باقی بماند تا کنترل میزان دارو مشکل نباشد، یعنی باید از تغییر ناگهانی در میزان دریافت منابع غذایی حاوی این ویتامین جلوگیری نمود.

باز هم تاکید می گردد که رژیم غذایی را طوری تنظیم نمایید که میزان ویتامین K موجود در غذای بیمار هرروز به میزان ثابتی داشته باشد، زیرا دریافت کم یا زیاد ویتامین K اثر دارو را کم یا زیاد می کند. مصرف مقدار زیاد ویتامین K در رژیم غذایی باعث غلیظ شدن خون شده و نیاز به وارفارین را زیادمی کند برعکس مقدار کم این ویتامین در غذا باعث رقیق شدن خون می گردد و نیاز به وارفارین را کم می کند. بنابراین نه زیاده روی در مصرف موادغذایی حاوی ویتامین K صحیح می باشد و نه عدم مصرف این مواد به نفع بیمار می باشد. مصرف مقادیر زیاد سبزیجات غنی از ویتامین K در یک نوبت منجر به تغییر قابل ملاحظه ای در اثر وارفارین نمی گردد، ولی مصرف روزانه آن به مدت یک هفته به شکل مشخصی مقادیر درمانی موردنیاز را تغییر می دهد..

موادغذایی سرشار از ویتامینK شامل سبزیجات پخته شده مانند اسفناج و یا سایر سبزیجات پخته شده مانند سبزی خورش قورمه سبزی یا کرفس به میزان نصف فنجان و یک فنجان جعفری خام می باشد.

موادغذایی حاوی مقدار متوسط ویتامین K شامل یک فنجان سبزیجات خام مانند انواع سبزی خوردن و یک فنجان کاهو یا نصف فنجان مارچوبه و کلم بروکلی پخته شده می باشد.

مصرف 1 واحد منابع غذایی سرشار از ویتامین K در روز مانند نصف فنجان اسفناج پخته شده یا یک فنجان انواع سبزی خام و 3 واحد مواد غذایی دارای مقدار متوسط ویتامین K در روز منعی ندارد.

اگر بیمار عادت به مصرف سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و سبزی خوردن ندارد، آنها را به یکباره به رژیم غذایی اواضافه نکنید. در صورتی هم که عادت به مصرف غذاهای غنی از ویتامین K دارد، نباید رژیم غذایی خود را تغییر دهیدو همانطور که قبلا هم ذکر شد، مهم این است که مقدار و وزن غذاهای حاوی این ویتامین هر روز در رژیم غذایی ثابت باشد. برای مثال مصرف 2 فنجان کاهوی خردشده برای ناهار یا نصف فنجان کلم بروکلی پخته شده برای شام مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

مصرف خورش هایی چون قرمه سبزی و کرفس که حاوی سبزیجات پخته شده می باشند، به مقداری مجاز است که حاوی نصف فنجان سبزیجات پخته شده باشد، یعنی حدودا یک کاسه کوچک خورش منعی ندارد، ولی نکته قابل توجه این است که در مصرف اینگونه غذاها دیگر سالاد یا سبزی خوردن و سبزیجات برگ سبز آبپزشده همراه با آن مصرف نگردد.
وارفارین,والفارین,داروی قلبی,قرص وارفارین,ویتامین کا,انعقاد,کومادین,آزمایش pt,کواگولیشن


تداخلات وارفارین با رژیم غذایی:

رژیم غذایی بیمار باید شامل کلیه مواد غذایی مورد نیاز بدن باشد. اگر نیاز به کاهش وزن باشد باید تحت نظر متخصص تغذیه این کار را انجام داد. در نظر داشته باشید که هر گونه تغییر مهم و شدید در رژیم غذایی می تواند در نحوه پاسخ بدن بیمار به وارفارین موثر باشد.

زنجبیل:

این داروی گیاهی از تشکیل لخته در خون جلوگیری می نماید، لذا از مصرف آن خودداری شود.

سیر :

ثابت شده است که سیر از تشکیل لخته در خون جلوگیری می کند و باعث افزایش رقت خون می گردد. بیمارانی که وارفارین مصرف می نمایند نباید بیشتر از 1 حبه سیر در روز مصرف کنند زیرا ممکن است باعث رقیق شدن بیش از حد خون و احتمال خونریزی گردد.

روغن :

روغن های نباتی آفتابگردان، کانولا، سویا و پنبه دانه از منابع غنی ویتامین K می باشند. ضمن پیروی از یک رژیم غذایی کم چرب، از افزودن روغن های مخصوص سالاد یا پخت و پز به غذا خودداری نمایید.

وارفارین,والفارین,داروی قلبی,قرص وارفارین,ویتامین کا,انعقاد,کومادین,آزمایش pt,کواگولیشن
خیار :

پوست خیار حاوی ویتامین K می باشد. تا حد امکان خیار را بدون پوست مصرف نمایید.

چای سبز:

چای سبز باعث خنثی شدن اثر وارفارین می گردد. بنابراین افرادی که چای سبز و وارفارین مصرف می نمایند، باید خون خود را مرتبا چک کنند تا اثر دارو کم نشده باشد.

سویا :

مصرف فراورده های لوبیای سویا و شیر سویا باعث کاهش اثر ضد لخته ای وارفارین و افزایش بروز احتمال لخته می گردد. از مصرف فراورده های حاوی سویا خودداری نمایید.

گزنه :

برگ های گیاه گزنه دارای ویتامین K می باشند و اثر وارفارین را کاهش می دهند بنابراین از مصرف آن باید خودداری شود.

جگر :

جگر حیوانات و طیور منبع غنی از ویتامین K می باشد. میزان ویتامین K 100 گرم جگر معادل یک فنجان سبزیجات برگ سبز می باشد. در صورت مصرف 100 گرم جگر در روز باید از مصرف سایر منابع ویتامین K مانند انواع سبزیجات خودداری شود.

وارفارین,والفارین,داروی قلبی,قرص وارفارین,ویتامین کا,انعقاد,کومادین,آزمایش pt,کواگولیشن
گریپ فورت:

در صورت مصرف مداوم آب گریپ فورت اثر وارفارین زیاد شده و احتمال خونریزی را زیاد می کند. در مصرف گریپ فورت و آب گریپ فورت احتیاط شود.

انبه :

مصرف فراورده های انبه و آب و عصاره انبه باعث افزایش اثرات ضد لخته ای وارفارین و احتمال خونریزی می گردد، بنابراین باید از مصرف آن خودداری شود.

زردچوبه و پیاز :

این دو ماده هم دارای اثرات ضد لخته ای می باشند و مصرف زیاد ان ها باعث افزایش احتمال خونریزی می گردد. مصرف یک عدد پیاز کوچک در روز منعی ندارد. توجه داشته باشید که محدودیت های ذکر شده تنها در مورد سبزیجات برگ سبز می باشد و مصرف میوه ها محدودیتی ندارد. در این مورد تنها دو استثناء وجود دارد که شامل انبه و گریپ فورت می باشد.

فرآورده های پروبیوتیک :

مصرف فرآورده های پروبیوتیک مانند ماست پروبیوتیک یا همان پروماس که اخیرا به بازارهای کشور وارد شده است، باعث افزایش تولید ویتامین K در بدن می گردد، بنابراین مصرف اینگونه فرآورده ها باعث افزایش نیاز به مصرف وارفارین می گردد.

 

 

   منبع خبر: تبیان

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران