ناسازگاری خون بین مادر و جنین

1392/06/05

ناسازگاری خون بین مادر و جنین :ناسازگاری های خون بین مادر و جنین شایع ترین علت اریتوبلاستوزیس و بیماری همولیتیک نوزادان یا زردی نوزادان می باشد.

در این گونه موارد معمولا آنتی بادی های ضد شاخص های ABO یا Rh یا گروه های فرعی که از نوع IgG می باشند از طریق گیرنده Fc این ایمونوگلوبولین که روی سلول های جفت قرار دارد وارد بدن جنین شده و به گلبول های قرمز او صدمه می زنند.

شدت بیماری یا زردی بستگی به میزان آنتی بادی که وارد بدن جنین شده ٬ متفاوت خواهد بود که می تواند موجب سقط جنین شده و یا عقب ماندگی ذهنی و آسیب های مغزی ایجاد نماید و در موارد خفیف تر ٬ ایجاد کم – خونی و زردی می نماید . شایع ترین این ناسازگاری ها ٬ مربوط به ناسازگاری ABO و یا Rh می باشد .

کومبس,دایرکت کومبس,کومبس مستقیم,کومبس غیر مستقیم,رگام,آنتی هیومن,آلبومین,

تست کومبس مستقیم :

این تست روی نمونه خون نوزادی که دچار زردی شده است انجام می شود به این ترتیب که ابتدا از خون نوزاد سوسپانسیون ۵% تهیه کرده سپس برای بررسی وجود آنتی بادی های احتمالی که به RBC چسبیده است از یک قطره آنتی هیومن سرم استفاده می کنیم در صورتی که آنتی بادی های ضد Rh سطح گلبول نوزاد را پوشانیده باشد آنتی هیومن سرم به مجموعه فوق اضافه شده و کمپلکس های بزرگ و قابل رویت ایجاد می کند نتیجه تست کومبس مستقیم اگر مثبت بود دلیل بر زردی ایمونولوژیک و بیماری همولیتیک است تست کومبس مستقیم برای افرادی که به دلایل اتوایمن نیز آنتی بادی ضد RBC دارند درخواست می شود .

کومبس,دایرکت کومبس,کومبس مستقیم,کومبس غیر مستقیم,رگام,آنتی هیومن,آلبومین,


تست کومبس غیر مستقیم :

این تست برای مادران Rh منفی که بارداری Rh+ دارند به جهت تشخیص آنتی بادی های ضد Rh که در اثر ایمونیزاسیون صورت می گیرد درخواست می شود در این تست ابتدا سرم مادر با گلبولهای گروه خونی O+ که به صورت سوسپانسیون ۱% تهیه شده مجاورت داده می شود تا چنانجه در سرم مادر anti Rh به وجود آمده باشد جذب غشاء گلبول ها شود سپس بعد از طی زمان مورد نظر ( نیم ساعت در دمای ۳۷ درجه ) و شستشوی لوله ٬ آنتی هیومن به انتهای لوله اضافه شده و بررسی می گردد . چنانچه نتیجه هماگلوتیناسیون مثبت باشد بدین معنا است که مادر ایمونیز شده و در سرم او آنتی Rh وجود دارد .

در چنین مواردی معمولا عیار آنتی بادی را در سرم مادر اندازه گیری می کنند . تیترهای بالاتر از ۱/۳۲ می تواند برای جنین مضر باشد اما اگر نتیجه تست کومبس غیر مستقیم منفی بود برای پیشگیری معمولا روگام تزریق می نمایند روگام همان anri D است که ۴۸ ساعت قبل و حداکثر ۷۲ ساعت بعد از زایمان تزریق می شود تا گلبول های احتمالی را که وارد بدن مادر شده است از بین برده و مانعایمونیزاسیونمادر شود . امروزه تست کومبس غیر مستقیم را برای مادران Rh- در هفته ۱۲ بارداری و نیز هفت ماهگی در خواست می نمایند و چنانچه منفی باشد تزریق روگام می نمایند .

از طرف دیگر چنانچه مادر گروه خونی O داشته باشد ( به دلیل وجود anti A و anti B در سرم ) و فرزند گروه خونی A یا B ٬ احتمال ایمونیزه شدن مادر کمتر و چنانجه مادر و جنین همگروه باشند این احتمال بیشتر می شود .

ارسالی از :زینب وصالی جمشید


   منبع خبر: qom-med-lab.blogfa. com

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران