دانشمند برجسته بیوشیمی ایران دکتر بیژن فرزامی

1392/06/05

دكتر بيژن فرزامي از اساتيد پيشكسوت بیوشیمی ایران


بیوشیمی,دکتر بیژن فرزامی,بیوشیمیست,استاد بیوشیمی,بیوشیمی عمومی,بیوشیمی بالینی
وي در مدت فعاليت هاي اجرايي خود در كسوت معاون پژوهشي گروه بيوشمي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران، عضو شوراي پژوهشي دانشكده، عضو شوراي تحصيلات تكميلي گروه، نماينده گروه در شوراي بين‌الملل دانشگاه، عضو هيات رئيسه انجمن بيوشيمي ايران و سردبير خبرنامه علمي بيوشيمي مشغول به كار بود. اماعوارض ناشي از سكته مغزي چند سالي بود كه دكتر فرزامي را از فعاليت در دانشگاه و محيط‌هاي علمي بازداشته بود.

گوشه اي از زندگي نامه و فعاليت هاي علمي استاد بيژن فرزامي


استاد فرزامي كه از اساتيد برجسته گروه بيوشيمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و يكي از معدود دانشمندان كشور در زمينه آنزيم‌هاست در سال 1315 در شهر تهران متولد شد.

وي تحصيلات ابتدايي را در دبستان جمشيد جم (سابق) شهر تهران در سال 1321 و تحصيلات متوسطه را در دبيرستان البرز شهر تهران آغاز كرد و در سال 1332 موفق به اخذ مدرك ديپلم شد.

تحصيلات عالي خود را در سال 1333 در رشته داروسازي دانشكده داروسازي دانشگاه تهران آغاز كرد و در سال 1339 فارغ‌التحصيل شد. وي در سال 1354 درجة تخصصي در رشتة دكتراي شيمي- بيوشيمي از دانشكده راتگرز دانشگاه نيوجرسي آمريكا را به دست آورد. سپس تحصيلات فوق‌تخصصي خود را در رشتة آنزيم شناسي دانشگاه نورت‌وسترن شيكاگو در سال 1356 به پايان رساند.


دكتر فرزامي پس از بازگشت به وطن، تدريس بيوشيمي در دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران را آغاز كرد، تلاشي پيگير در راه تعليم و تحقيق كه تا زمان بيماري و عدم امكان حضورشان در دانشگاه ادامه داشت.

وي علاوه بر تحقيقات و مقالات متعدد كه به اخذ جوايزي از جمله جايزه ملي هفتمين جشنواره خوارزمي منجر شد سه كتاب در زمينه اصول شيمي و بيوشيمي، آنزيم‌ها و بيوشيمي فيزيك به رشته تحرير درآورد.

كسب جوايز جشنواره هاي خوارزمي، ابن سينا و جابر بن حيان، دو جايزه ملي در هند و لوح تقدير از اولين دوره نكوداشت مقام استاد از افتخارات اين اسناد برجسته بوده است

 

 

   منبع خبر: دانشگاه علوم پزشکی تهران

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران