هاون چینی

1392/06/24

هاون چینی


هاون چینی,هاون آزمایشگاهی,کپسول چینی,آزمایشگاه,پودر کردن,هاون چینی شبیه كپسول چینی است كه ضخامت بدنه آن بیشتر است و لبه آن ممكن است صاف باشد. این ابزار دارای دسته ای استكه آن هم از جنس چینی می باشد و از آن برای خرد كردن و نرم كردن مواد استفاده میشود.طرز كار: ضمن كار كردن با هاون باید آن را با دست چپ محكم نگهداشت و با دست راست دسته آن را به صورت چرخشی در هاون گرداند و فشار به آن وارد كرد تا در اثر چرخیدن مواد، ساییده ونرم شوند.

در پایان آزمایش، پس از پودر كردن مواد، باید هاون و دسته آن را كاملاً تمیز و خشك كرد. برایاین كار از لوله شـوی باید استفاده كرد. اگر مواد چسبیده به هاون از طریق شست و شوی با آب جدا نشد، می توان از اسید رقیق برای تمیز كردن هاون استفاده كرد. پس از پاك كردن،فورا باید هاون را آب كشید و با دستمال تمیز آن را خشك كرد و در جای مطمئنی قرارداد.


نگه داری ومراقبت: دسته هاون را نباید روی میز كار گذاشت. زیرا این عمل سبب لغزیدن آن می شود و در صورت افتادن و ضربه خوردن می شكند.

دسته هاون را همیشه باید داخل هاون گذاشت. در مواقع ضروری اگر ناچار به برداشتن آن شدید، باید آن را در جای مطمئنی قرار دهید كه احتمال لغزیدن افتادن و شكستن آن وجود نداشته باشد.

ظروف چینی اگر چه در مقابل حرارت مقاوم هستند اما در صورت عدم مراقبت به سادگی می شکنند. برای نرم کردن اجسام سخت نخست آنها را توسط چکش باید خرد کرد، در ضمن دسته هاون را نباید به طور عمودی بر جسم کوبید. بلکه باید با ملایمت عمل سائیدن را انجام داد

 

   منبع خبر: javanchemistry.ir

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران