معرفی دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی قزوین

1392/06/29

دانشکده علوم پزشکی قزوین

علوم پزشکی قزوین,پیراپزشکی قزوین,علوم آزمایشگاهی قزوین,بیوشیمی,انگل شناسی,میکروب شناسی

دانشکده پزشکی قزوین از سال 1364 با پذیرش 70 دانشجو آغاز به کار کرد.

و از آن زمان تا کنون بررسی های آماری نشان داده است که هم از لحاظ فیزیکی و هم از نظر رتبه های علمی پیشرفت داشته است که این موضوع در بهبود کیفیت زندگی و سلامت در استان قزوين بسيار تاثير گذار بوده است

دانشکده در یک ساختمان استیجاری با زیر بنای 500 متر مربع آغاز به کار کرد و هم اکنون میزان وسعت ابنیه که از آن استفاده می کنند 6000 متر مربع می باشد.

دانشکده پزشکی هم اکنون دارای یک بیمارستان اختصاصی و 5 مرکز آموزشی درمانی است 126 عضو هیات علمی استخدامی حدود 30 عضو هیات علمی طرحی ،50کارمند ، 450 دانشجو و 100 رزیدنت دارد. این دانشکده دارای رشته های تخصصی داخلی ، جراحی ، زنان ، کودکان، بیهوشی و رشته های کارشناسی ارشد آناتومی و میکروب شناسی می باشد4.مرکز غیر مصوب حمایت از تحقیقات و یک مرکزمصوب تحقیقات بیماریهای متابولیک ودارای بخشهای فوق تخصص به شرح زیر می باشد: آندوسکوپی ،ERCP بخش آنژیو گرافی، جراحی قلب، بخش های سی تی اسکن ، MRI ، بخش های لیزیک چشم ، بخش جراحی توراکس بخش های غدد ( کودکان و بزرگسالان) آسم و آلرژی دستگاههای نوار مغز الکتروشوک بخشهای متعدد ICU (داخلی ، جراحی، زنان ) ،NICU ، PICU

بخشهای علوم پایه نیز به شرح زیر می باشد:
بخش فیزیولوژی ، آناتومی ، انگل شناسی ، بیوشیمی ایمونولوژی ، فارماکولوژی ، فیزیک پزشکی ، پاتولوژی و بافت شناسی و مرکز حمایت از تحقیقات علوم پایه شامل گروههای تحقیقاتی ، بیولوژی سلولی مولکولی می باشد.سال تاسيس دانشکده: 1364

علوم پزشکی قزوین,پیراپزشکی قزوین,علوم آزمایشگاهی قزوین,بیوشیمی,انگل شناسی,میکروب شناسی

رشته هاي موجود در دانشكده همراه با مقطع تحصيلي هر رشته

پزشكي عمومي / دكترا

پزشکی مولکولی/ph.d

بیماریهای زنان و زایمان / تخصص بیماریهای داخلي / تخصص قلب / تخصص عفونی/تخصص

روانپزشکی/تخصص بیماریهای کودکان/تخصص جراحی عمومی /تخصص بیهوشی/تخصص


علوم تشریح وآناتومی / كارشناسي ارشد

میکروب شناسی / کارشناسی ارشد
بهداشت و ایمنی مواد غذایی/کارشناسی ارشد

انگل شناسی/کارشناسی ارشد

علوم بهداشتی در تغذیه/کارشناسی ارشد

زیست فناوری/کارشناسی ارشد

علوم پزشکی قزوین,پیراپزشکی قزوین,علوم آزمایشگاهی قزوین,بیوشیمی,انگل شناسی,میکروب شناسی
علوم آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

دانشگاه علوم پزشکی قزوین اولین دوره کاردانی علوم آزمایشگاهی، دوره های شبانه و روزانه را در سال 1372 و اولین دوره های کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته این رشته را در سال 1387 در دانشکده های پزشکی و پیراپزشکی برگزارنمود و اکنون نیز در مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته این رشته، پذیرش دانشجو صورت می پذیرد.

کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی

تاریخچه رشته در دانشکده پیراپزشکی:

رشته علوم آزمایشگاهی در سال 1372 در دوره روزانه و شبانه در دانشکده تأسیس گردید .در حال حاضر در مقطع کاردانی این رشته دانشجو پذیرفته نمی شود و آخرین ورودی بهمن سال 1388 فارغ التحصیل می شوند.

کارشناسی پیوسته و ناپیوسته علوم آزمایشگاهی با دانشجویان ورودی 87 دوره روزانه و شبانه در نیمسال اول و دوم آغاز به کار کرد. هم اکنون کارشناسی ناپیوسته و پیوسته در دانشگاه علوم پزشکی قزوین دایر می باشد و در این مقطع دانشجو پذیرفته می شود.کارشناسی علوم آزمایشگاهی شاخه ای از علوم پزشکی است که در ارتباط با آنالیز آزمایشگاهی خون ، مایعات و انساج بدن انسان به منظور تشخیص بیماری ، پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه می باشد.هدف

هدف کلی از برنامه آموزشی کارشناسی کارشناسی علوم آزمایشگاهی تربیت دانشجویان برای ارائه خدمات آزمایشگاهی است. در این برنامه تعلیمات عمومی و اختصاصی لازم به دانشجویان داده شده تا علاوه بر درک کافی از انسان ، فرهنگ حاکم بر آن و محیط اطرافش از عهده انجام آزمایشات اولیه و معمول در آزمایشگاههای بهداشتی و بالینی برآیند.طول دوره

طول دوره کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی 2 سال می باشد.

 

علوم پزشکی قزوین,پیراپزشکی قزوین,علوم آزمایشگاهی قزوین,بیوشیمی,انگل شناسی,میکروب شناسی
زیست فناوری پزشکی:

واژه زیست‌فناوری یا بیوتکنولوژی نخستین بار در سال ۱۹۱۹ از سوی کارل ارکی (Karl Ereky) به مفهوم کاربرد دانش های پزشکی و زیستی و اثر مقابل آن در فناوری‌های ساخت بشر به کار برده شد. به طور کلی هر گونه کنش هوشمندانه بشر در آفرینش، بهبود و عرضه فرآورده‌های گوناگون با استفاده از جانداران، به ویژه از طریق دستکاری آن‌ها در سطح مولکولی در حیطه این مهم‌ترین، پاک‌ترین و اقتصادی‌ترین فناوری سده حاضر، زیست‌فناوری، قرار می‌گیرد.

نام این دانش از این رو در ایران با نام "بیوتکنولوژی" شناخته میشود که این نامگذاری در تقریبا تمام کشورهای جهان با همین نام شناخته میشود.

زیست‌فناوری از جمله واژه‌های پر سرو صدای سال‌های اخیر است. این واژه را درست یا نادرست به مفهوم همه چیز برای مردم به کار می‌برند. بیوتکنولوژی را در یک تعریف کلی به کارگیری اندامگان یا ارگانیسم یا فرایندهای زیستی در صنایع تولیدی یا خدماتی دانسته‌اند. تعریف ساده این پدیده نوین عبارت است از دانشی که کاربرد یکپارچه زیست شیمی , میکروب شناسی و فناوری‌های تولید را در سامانه‌های زیستی به دلیل استفاده‌ای که در سرشت بین رشته‌ای علوم دارند مطالعه می‌کنند. در تعریف دیگر بیوتکنولوژی را چنین تشریح کرده‌اند:

فنونی که از موجودات زنده برای ساخت یا تغییر محصولات، ارتقا کیفی گیاهان یا حیوانات و تغییر صفات میکروارگانیسم ها برای کاربردهای ویژه استفاده می‌کند. بیوتکنولوژی به لحاظ ویژگی‌های ذاتی خود دانشی بین رشته‌ای است. کاربرد این گونه دانش‌ها در مواردی است که ترکیب ایده‌های حاصل در طی همکاری چند رشته به تبلور قلمرویی با نظام جدید می‌انجامد و زمینه‌ها و روش‌شناسی خاص خود را دارد و در نهایت حاصل برهم‌کنش بخش‌های گوناگون زیست‌شناسی و مهندسی است. زیست‌فناوری در اصل هسته‌ای مرکزی و دارای دو جزء است: یک جزء آن در پی دستیابی به بهترین کاتالیزور برای یک فرایند یا عملکرد ویژه‌است و جزء دیگر سامانه یا واکنشگری است که کاتالیزورها در آن عمل می‌کنند.

تامین سلامت و بهداشت جمعیت بیش از شش میلیاردی ساکنان کره زمین از طریق تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌ها، دستیابی به روش‌های درمان کم‌هزینه بیماری‌ها و یافتن درمان بیماری‌های بدون درمان و تشخیص سریع‌تر و مؤثرتر بیماری‌های گوناگون.

حدود ۳5 سال از عمر این فناوری جدید می‌گذرد و در ایران در سال ۱۳۷۹ گروه بیوتکنولوژی به درخواست متخصصان ایجاد و سرمایه گذاری‌هایی را برای تربیت نیروی انسانی و ایجاد مراکز تحقیقاتی انجام شده است. فرآورده‌های بدست آمده از صنعت زیست ‌فناوری در دنیا فراوان بوده و در کشور ایران تا به حال بیش از ۲۰ محصول بوده
علوم پزشکی قزوین,پیراپزشکی قزوین,علوم آزمایشگاهی قزوین,بیوشیمی,انگل شناسی,میکروب شناسی
نقشه جامع علمی کشور ، سند راهبردی توسعه علمی محسوب میگردد که تحقق اهداف آن مستلزم شناخت صحیح از قابلیت دانش ها، شناسائی وضع موجود کشور و احصاء نیازها ومقایسه آن با وضع موجود در افق چشم انداز و تدوین برنامه راهبردی حرکت علمی از وضعموجود به وضع مطلوب می باشد بدین منظور معاونت علمی ریاست جمهوری ، زیست فناوری رانیز بعنوان یکی از علوم و فناوری های برتر در برنامه ممیزی یک صد رشته از علوم موردتوجه قرار داده و تهیه این سند را به انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران واگذارنمود.

گروه بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با راه اندازی رشته کارشناسی ارشد زیست فناوری پزشکی از سال 1389 در دانشکده شروع به فعالیت نمود و در سال 1391 جهت تمرکز فعالیت ها در عرصه های فناوری های نوین از جمله زیست فناوری و نانوفناوری به دانشکده پیراپزشکی انتقال یافت.


آزمایشگاههای دانشکده- انگل شناسی

- میکروبشناسی

- فارماکولوژی


- ایمونولوژی

- بیوشیمی

- فیزیولوژی

- آناتومی( سالن تشریح و کلاس اختصاصی برای آناتومی)

- فیزیک پزشکی

- آزمایشگاه تغذیه


- آزمایشگاه مرکزی تحقیقات


- آزمایشگاه کشت سلولی و هيستوتکنيک

گروه های آموزشی

گروه میکروب شناسی و ایمنی شناسی


گروه پزشکی اجتماعی

گروه علوم تشریح

گروه معارف اسلامی

گروه زنان وزایمان

گروه جراحی

گروه بیهوشی

گروه اطفال

گروه داخلی

گروه روانپزشکی

گروه قلب

گروه عفونی

گروه بیوشیمی و ژنتیک

گروه فیزیولوژی و فیزیک پزشکی

بخش های آموزشی

بخش انگل شناسی و قارچ شناسی

بخش پاتولوژی

بخش فارماکولوژی

بخش فیزیولوژی

بخش ارولوژی

بخش ارتوپدی

بخش جراحی مغز و اعصاب

بخش سوختگی

بخش گوش حلق بینی

بخش جراحی اطفال

بخش رادیولوژی

بخش پوست

بخش اعصاب

بخش چشم


مراکز تحقیقاتی


مرکز توسعه تحقيقات علوم پایه

مرکز تحقیقات ناباروری

مراکز آموزشی و درمانی


مرکز آموزشی درمانی کوثر

مرکز آموزشی درمانی شهید رجایی

مرکز آموزشی درمانی قدس

مرکز آموزشی درمانی 22 بهمن

مرکز آموزشی درمانی بوعلی
مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین


اعضاء هیات علمی


این دانشکده دارای 126 عضو هیات علمی میباشد.


لیست اعضای هیات علمی

آدرس : قزوین - بلوار شهید باهنر - دانشگاه علوم پزشکی قزوین - دانشکده پزشکی

کد پستی : 59811-34197

تلفن : (5-3336001) (281) (98+)

پست الکترونیک : medicine@qums.ac.ir

فاکس: (3324970)(281) (98+)   منبع خبر: quazvin.unv.behdasht.gov.ir

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران