آزمایشگاه نوین ژنتیک

1392/08/23

آزمایشگاه نوین ژنتیک

 

 آزمایشگاه نوین ژنتیک ساری

 

 

 

 

 

مازندران - ساري
بلوار فرح آباد-كوچه فرح آباد چهارم(جنب قنادي پاسارگاد)-آزمايشگاه نوين ژنتيك
تلفن : 33700384-011
فكس : 33700385-011
hashemisoteh@gmail.com


 

 ارائه خدمات آزمایشگاه نوین ژنتیک:

- مشاوره ژنتیک

- تشخیص ناقلین و قبل از تولد تالاسمی بتا و هموگلوبینوپاتی ها(O,E,D,S,…)

- تشخیص ناقلین و قبل از تولد آلفا

- تشخیص ناقلین و قبل از تولد هموفیلیA,B

- تعیین هویت ملکولی

- تشخیص ناقلین ناشنوایی(بررسی ژن کانکسین26)


این مرکز با بیش از 6 سال سابقه فعالیت موفق در زمینه آزمایشات تخصصی ژنتیک و تشخیص پیش از تولد بیماری های مختلف ژنتیکی، خوشبختانه یکی از مراکز معتبر کشور است که زیر نظر  اداره ژنتیک وزارت بهداشت و درمان و با تایید شبکه تشخیص پیش از تولد کشور در حال فعالیت می باشد و با موفقیت تاکنون صد ها مورد تشخیص قبل از تولد برای بیماری های مختلف ژنتیکی داشته است.

خدمات قابل ارائه در نوین ژنتیک شامل مشاوره ژنتیک برای موارد مختلف، بررسی های کروموزومی برای والدین و افراد مشکوک به نقص های کروموزومی و همچنین در مراحل قبل از تولد (برای جنین در دوران قبل از تولد)، تشخیص ناقلین برای طیف گسترده ای از بیماریهای ژنتیکی و تشخیص قبل از تولد در بسیاری از بیماریهای ژنتیکی، از جمله انواع تالاسمی، فنیل کتونوری، دیستروفی عضلانی دوشن، هموفیلی و ناشنوایی و ... و تشخیص ژنتیکی در سرطان های مختلف، شناسایی و تشخیص بیماری های نادر و خاص ژنتیکی و تعیین هویت افراد به روش مولکولی (بررسی DNA ) می باشد.

برای اطلاع از خدمات این مرکز می توانید شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 8 شب با ما تماس بگیرید.


آزمایشگاه نوین ژنتیک ساریآزمایشگاه نوین ژنتیک به عنوان اولین آزمایشگاه تخصصی ژنتیک شمال کشور با هدف ارائه خدمات مختلف ژنتیک کلینیکی در شهر ساری فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر با دارا بودن چند سال سابقه موفق در ارائه خدمات، به عنوان یکی از مراکز معتبر و مورد تائید شبکه آزمایشگاه های ژنتیک و تشخیص پیش از تولد ( (PNDدر سطح کشور در حال کار می باشد و در تلاش است تا با توسعه روز افزون توانمندی های خود گام های بلندتری را جهت ارائه خدمات تخصصی ژنتیک در استانهای شمالی و همچنین در سطح کشور ایفا نماید.

 امروزه پیشرفت های چشمگیری در زمینه شناخت علل و راههای پیشگیری از بیماری های ارثی حاصل شده است. بنابراین خدمات مشاوره و آزمایشات ژنتیک از ضروریات بررسی خیل روز افزون نقص های ژنتیکی است که به مدد علوم جدید، شناخت ما از آنها افزایش یافته است. بیماریهای صعب العلاج مانند نابینائی، ناشنوائی، عقب ماندگی های ذهنی، نقص های عصبی و عضلانی و یا مشکلاتی مانند نازایی، سقط های مکرر و غیره که بخش عمده ای از آنها ناشی از نقص های ژنتیکی و ارثی می باشند بدلیل ماهیت پیچیده خود و مشکلات درمانی نیازمند پیشگیری به موقع از وقوع  مجدد در خانواده های مبتلا می باشند. این مرکز با کمک کادری مجرب ، استفاده از تجهیزات استاندارد و دقت بسیار بالا در امر تشخیص سعی دارد تا اطمینان خاطر را برای جامعه پزشکی و مراجعین محترم فراهم کند.
 
 مشاوره ژنتیکی چیست:

مشاوره ژنتیک شاخه ای از ژنتیک پزشکی است که به بررسی احتمال بروز بیماریهای ژنتیکی در افراد می پردازد.

کلیه افرادی که قصد ازدواج فامیلی دارند و در خانواده آنها افراد مبتلا به بیماریهای ارثی وجود دارند و نیز کسانیکه در انتظارفرزندند و یا نگران تکرار یک بیماری ارثی در خانواده هستند لازم است به مشاوره ژنتیکی مراجعه کنند.این خدمات بوسلیه افراد آموزش دیده واجد صلاحیت ارائه میشود.

ارائه اطلاعات دقیق به خانواده ها در مورد مشکلی که دارند نیازمند در اختیار داشتن تشخیص قطعی در فرد مبتلا است.

مشاورمعمولا به جای افراد مورد مشاوره تصمیم گیری نمی کند تنها به آنها آگاهی می دهد و تصمیم نهایی به عهده خود افراد می باشد.

آزمایشگاه نوین ژنتیک ساریمراحل گوناگون مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک در کلیه مراحل زندگی به شرح زیر قابل عرضه است:

مشاوره ژنتیک قبل ازدواج:

این مشاوره که بیشتر در ایران رایج است و به افرادی ارائه می‌شود که قصد ازدواج دارند و در عین حال نگران ابتلای فرزند آینده خود به بیماری ژنتیکی هستند. به علاوه این مشاوره‌ها به افرادی توصیه می‌شود که در غربالگری قبل از ازدواج تالاسمی ناقل تشخیص داده می‌شوند و یا به هر دلیل از سوی مراکز بهداشتی درمانی در خطر ابتلای نسل بعد به بیماری‌های ژنتیک هستند.

مشاوره ژنتیک قبل وحین بارداری:    

   به خانواده‌هایی ارائه می‌شود که دارای فرزندی مبتلا به بیماری ژنتیکی هستند، نگران ابتلای فرزند خود به بیمارری ژنتیکی هستند و یا یکی از والدین به یک بیماری ژنتیک یا یک بیماری سیستمیک مبتلاست. به علاوه زوجینی که مبتلا به سقط مکرر یا ناباروری هیستند نیز توصیه می‌شود قبل از اقدام به بارداری بعدی به متخصص ژنتیک مراجعه کنند.

مشاوره ازدواج فامیلی:

ازدواج فامیلی ازدواجی است که در آن زوجین با یکدیگر قرایت خویشاوندی داشته و دارای اجداد و ژنهای مشابه و مشترک هستند،در حال حاضر هزاران نوع بیماری ارثی نادر شناخته شده اند که می توانند از طریق به ارث رسیدن ژنهای مشترک از پدرو مادر فرزندان را مبتلا سازد.که این خطر در ازدواج فامیلی بیشتر بوده اما این بدان معنا نیست که در ازدوهجهای غیر فامیلی هیچگونه خطری وجود نداشته باشد،بلکه احتمال خطر پایین تر خواهد بود.

برای کاهش احتمال تولد نوزاد مبتلا به بیماری ژنتیکی چه باید کرد:

برای شروع،بهتر است از مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج بهره جست وبدینوسیله احتمال خطر تکرار بیماریهای ژنتیکی موجود در فامیل را بررسی کرد. توصیه می شود کلیه خانمها قبل از بارداری ویا هر چه سریع تر در دوران بارداری به متخصص زنان وزایمان مراجعه کرده وتحت نظر وی قرار بگیرد.عموما" توصیه می شود خانمها حداقل شش ماه قبل از بارداری زیر نظر متخصص زنان اسید فولیک مصرف کرده وبه علت فراوانی فقر آهن در کشورمان ومخصوصا"در بین خانمها مصرف قرص آهن در حالت عادی سالی چند هفته ومخصوصا"در دوران بارداری تحت نظر پزشک توصیه میشود.بهتر است که اولین ملاقات خانم باردار در هفته 6 تا 10 بارداری صورت گیرد،وانجام دو ملاقات در نیمه اول بارداری و6 ملاقات در نیمه دوم بارداری الزامی است.

مصرف داروها در دوران حاملگی تنها باید با اجازه پزشک معالج (با اطلاع از حاملگی)ویا متخصص زنان باشد.در دوران حاملگی نیز آزمایشات متعدد بر روی مادر ودر صورت نیاز برروی جفت،مایع آمنیون یا جنین صورت می گیرد.تعدادی از این آزمایشات همگانی است که شامل آزمایشات خون،ادرار وواژن است.تعدادی دیگر نیز آزمایشات غربالگری هستند،که شامل اندازه گیری میزان PAPP-A وبتا اچ سی جی (B-HCG )در هفته 10-12 حاملگی ومیزان آلفا فتوپروتئین ،بتا اچ سی جی (B-HCG ) واستریول خون مادر در هفته 14 حاملگی است(که به دلیل محدودیت زمان برای بررسی بیشتر،در کشور ما کمی زودتر انجام می گیرد.)ودر صورت نیاز آمنیوسنتزیا CVS هم انجام می شود.

آزمایشگاه نوین ژنتیک ساری

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران

غزل مجرد 1396/04/22
سلام. میخواستم در مورد کار تو ازمایشگاه بپرسم، این ازمایشگاه نیروی کار هم میپذیره؟