آزمایشگاه دکتر نژاده -کلینیکال و مولکولار

1392/11/13


آزمایشگاه دکتر نژاده -کلینیکال و مولکولار

 

 

 

آزمایشگاه دکتر نژاده

 

 

 

 

 

آدرس: پیشوا، میدان امام

تلفن: (۴ خط) ۳۶۷۲۵۳۰۰ (۰۲۱)


پست الکترونیکی: nejadehlab@gmail.com

www.nejadehlab.com

 

 

آزمايشگاه دكتر نژاده در مرداد سال 1372 در شهرستان پيشوا به عنوان اولين آزمايشگاه تشخيص پزشكي توسط دكتر امير هوشنگ نژاده تاسيس گرديد. دكتر نژاده داراي تحصيلات علوم آزمايشگاهي از دانشگاه علوم پزشكي ايران و عضو انجمن شيمي كلينيكال امريكا است.

اين آزمايشگاه با تجهيزات مدرن و متعدد به همراه حضور دائمي و تمام وقت مسئول فني و پرسنل متخصص و متعهد و دلسوز كه با هدف ارائه بهترين سرويس به بيماران كنار هم جمع شده اند امروزه خود را به عنوان يك ازمايشگاه نمونه (GpL)*مطرح كرده است.

لازم به ذكراست نتايج آزمايشگاه با توجه به قرارداد با موسسه Lab quality فنلاند از سال 2005 تا 2011 و نيز انجمن دكتراي علوم آزمايشگاهي و Euroimmun آلمان مورد ارزيابي و بازبيني قرار مي گيرد و درحال حاضر اين ازمايشگاه دارنده چهار گواهینامه بین المللی  مدیریت کیفیت ISO می باشد.

همچنین از فروردین 1392 بخش مولکولی آزمایشگاه راه اندازی گردیده تا با استفاده از کیت های درجه یک خارجی پاسخگوی آزمایشات PCR برای پزشکان متخصص، بخش های بیمارستانی و آزمایشگاههای منطقه باشد.همكاري با طرح هاي پژوهشي در دانشگاه هاي علوم پزشكي و معرفي آزمايشات جديد به پزشكان و آزمايشگاه ها يكي ديگر از خدماتي است كه اين آزمايشگاه بطور دائم به مجامع علمي و همكاران ارائه نموده است.

پذيرش نمونه از ديگر آزمايشگاه ها و بيمارستان ها جهت انجام آزمايشات تخصصي و فوق تخصصي گواه ديگري از “كيفيت” در اين ازمايشگاه مي باشد.آزمايشگاه دكتر نژاده با كليه بيمه ها و بانك ها قرارداد داشته و در اسرع وقت و تقريبا روزانه جوابگوي تمامي آزمايشات بيماران مي باشد


مدیریت کیفیت
 
آزمایشگاه دکتر نژاده با اعتقاد به ارتقاء و تعالی دائمی سطح کیفی تشخیص و پیشگیری از بیماری ها که ضامن سلامتی خانواده و در پی آن جامعه می باشد طبق برنامه مدون، از پیش تعیین شده و سیستماتیک در راستای تحقق اهداف سیستم مدیریت کیفیت به شرح ذیل قدم برداشته است:

√ ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی به گونه ای که همواره معیار و شاخصی برای ارزیابی کیفیت باشیم.

√ به دست آوردن گواهینامه  مدیریت کیفیت جهانی ISO 9001-2008 با تلاش وهمت عالی پرسنل و مدیریت فنی

√ به دست آوردن گواهینامه  مدیریت زیست محیطی 14001 : 2004 ISO

√ به دست آوردن گواهینامه  مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001 :2007

√ به دست آوردن گواهینامه  مدیریت کیفیت رضایت مشتری ISO 10002 : 2004

√ افزایش رضایت مندی مراجعین به آزمایشگاه به این صورت که قدرت خود را در برطرف کردن نیازهای همیشگی آنان افزایش دهیم

√ استقرار الزامات آزمایشگاه مرجع سلامت و آماده شدن برای بازرسي های لوح کیفیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بخش پذیرش و جوابدهی
پذیرش بیماران در آزمایشگاه دکتر نژاده براساس استاندارد های بین المللی و با نصب سامانه اتوماسیون جامع انجام می گیرد بدین ترتیب که از ورود بیمار و دریافت شماره نوبت تمام مراحل پذیرش و نمونه گیری و جداسازی در کامپیوتر ثبت و تحت نظارت مسئولین قرار خواهد گرفت استفاده از سیستم بارکدخوان موجب گردیده هیچ نوع مشابهت اسمی تداخلی در کارها ایجاد ننماید . بیماران اورژانسی و بیماران بالای 60 سال خارج از نوبت پذیرش و نمونه گیری می شوند . 3 محل پذیرش برای سرعت عمل آماده گردیده است .

جوابدهی آزمایشگاه نیز برای رفاه حال بیماران در ابتدای ورودی ساختمان آزمایشگاه در محلی مجزا قرار گرفته تا با نظارت و دقت بیشتری جواب ها به بیماران داده شود و همچنین بیماران و پزشکان با استفاده از جوابدهی آنلاین می توانند بلافاصله پس از آماده شدن جواب خود ، آن را از روی سایت آزمایشگاه برداشته و مورد استفاده قرار دهند .

آزمایشگاه دکترنژاده در حال حاضر به بسیاری از آزمایشگاه های منطقه در ورامین ، قرچک ، پاکدشت ، گرمسار ، سمنان، رودهن و بخش های جنوبی تهران سرویس آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می نماید .

√ جوابهای بیماران را با پیک درب منزل تحویل داده وحتی پیک های این آزمایشگاه قادرند نمونه های خاص شما (ادرار – ادرار 24 ساعته –مدفوع – خلط ) را از درب منزل تحویل وبه آزمایشگاه آورند.

√ بیماران 60 سال به بالا واورژانسی ها خارج از نوبت پذیرش ونمونه گیری می شوند.


بخش نمونه برداری
نمونه گیری در آزمایشگاه دکتر نژاده با رعایت استانداردهای بین المللی شامل خونگیری با سرنگ های خارجی Vacutainer و لیوان ها و وسایل یکبار مصرف انجام شده تا بهترین نتیجه برای بیماران حاصل گردد.

همچنین وجود اتاق مخصوص نمونه گیری نوزادان و اطفال و دستگاه بیلیروبینومتر موجود در آن موجب تسریع کار این بیماران گردیده است.

نمونه گیری در منزل و ادارات و دریافت نمونه از بیمارستان ها از دیگر خدمات این آزمایشگاه می باشد.

تمام مراحل نمونه گیری بالغین بر روی صندلی های متصل به کامپیوتر بوده و هر اتفاق و تغییر و تحولی در موقع نمونه گیری توسط نمونه گیران بر روی کامپیوتر ثبت می گردد . همچنین آن ها قادر خواهند بود از روی کامپیوتر تمام اطلاعات بیمار را بررسی و مطابقت دهند . نمونه گیری برای آزمایشاتی که چند ساعت وقت لازم دارد در فضائی بسیار راحت و آرام و با نظارت مسئول نمونه گیری ، مراقبت و رضایت آن ها را فراهم می آورد .

√ افراد سالمند وبیمارانی که توانایی آمدن به آزمایشگاه را ندارند می توانند با هماهنگی در منزلشان نمونه گیری شوند.

√ کلیه نمونه گیری های خون با لوله های وکیوم شده خارجی انجام می شود که مانع از خطاهای رایج می گردد.

√ وجود نمونه گیر مخصوص نوزادان با کمک دستگاه رگ یاب Vinlite واتاق مخصوص این عزیزان از مزایای آزمایشــگاه می باشد همچنین پاسخ دهی بیلی روبین نوزادان با استفاده از دستگاه مخصوص ظرف 10 دقیقه انجام می گیرد.


    بخش بیوشیمی
بخش بیوشمی خون ، ادرار و مایعات بدن یکی از پراهمیت ترین بخش های آزمایشگاه می باشد که با استفاده از اتوآنالیزرهای Mindray و Prestige ژاپن و دستگاه فول اتوماتیک ادراری DIRUI که برای اولین بار درایران نصب گردیده و نیز دستورالعمل های مدون (SOP) و پرسنل آموزش دیده و نظارت مستمر مسئول فنی و سوپروایزر، سرویس استاندارد و با کیفیتی به پزشکان و متخصصین نفرولوژی ، اورولوژی ، داخلی و قلب ارائه می نماید . همچنین دستگاه های الکترولیت آنالیزرProlyte آمریکا و فلیم فتومتر Corning انگلستان تمام الکترولیت ها(Mg ,Zn ,Na ,k ,Li ,Cl ,Cu ) را با رعایت کنترل کیفی و استاندارد های مورد نظر آزمایشگاه مرجع سلامت بصورت روزانه به همکاران گرامی پاسخ دهی می نماید .
بخش هورمون شناسی
بخش هورمون شناسی آزمایشگاه مجهز به تجهیزات رادیو ایمنواسی (RIA)، آنزیم ایمنوآسی (EIA) و الکتروکمی لومینسانس (ECLIA)می باشد. برای دستیابی به بهترین نتیجه و بخصوص در مورد آزمایشات تیروئیدی این آزمایشگاه کیت های هر سه روش را موجود داشته و تکرار نتایج غیر طبیعی را با روش دیگر آزمایش می نماید . کیت های بخش هورمون از بهترین کیت های خارجی انتخاب و در اختیار این بخش قرار می گیرد .

پانل تیروئید ، پانل هورمون های جنسی و پانل مارکرهای سرطانی از آزمایشات روزانه این بخش می باشد .

آزمایشات الکتروکمی لومینسانس (ECLIA) با تجهیزات Hi-Techکمپانی های Roche-Hitachi بنام Cobas e 411 (دو دستگاه) و آزمایشات الایزا با دستگاه فول اتوماتیک 4 پلیته کمپانی Dynex آمریکا مشغول انجام آزمایشات تومورمارکرها، هورمون ها و ویتامین ها می باشد این تجهیزات در 18 دقیقه پروسه کار را کامل کرده و نتایج غیر قابل مقایسه با روش های معمول را به شما پزشکان گرامی ارائه می نماید .

بخش ایمونوسرولوژی
بخش سرولوژی آزمایشگاه علاوه بر آزمایشات روتین، آزمایشات ویژه ای را به روش فیکساسیون کمپلمان (CF) با کمک دستگاه ایموآنالایزر Diesse ایتالیا برای بیماری های بروسلا، بورلیا، لپتوسپیرا و کلیه آنتی بادی های عوامل میکروبی، ویروسی و انگل شناسی شامل EBV ، Toxo، Rubella، CMV، Mumps، Measles ، VZV،Herpes  و غیره را اندازه گیری کرده و روزانه به پزشکان و بیماران عزیز سرویس می دهد. دیگر آزمایشات مرتبط به این بخش که به روش الایزا انجام می گیرد با دستگاه فول اتوماتیک 4 پلیته کمپانی Dynex آمریکا و آزمایشاتی که به روش ایمنوفلورسانس هستند با تکنولوژی و کیت های Euroimmun  آلمان انجام می
بخش هماتولوژی
بخش هماتولوژی آزمایشگاه دکتر نژاده مجهز به سل کانترهای فول دیف Mindray بوده که با روش Flow cytometric و Laser Scatter و Chemical Dye قادر به تفکیک سلولی به صورت فول دیف می باشد. همچنین این بخش با استفاده از دستگاههای اتوماتیک Linear آزمایش سرعت سدیمانتاسیون را در کوتاهترین زمان ممکن و آزمایشات انعقادی را بدون استفاده از چشم و به صورت اتوماتیک با دستگاه STEELLEX انجام داده تا بهترین نتیجه خدمت شما پزشک گرامی ارائه شود.

استفاده از نمونه خون خارجی Labex جهت کنترل کیفی سل کانترها و QC1-ESR جهت کنترل کیفی سدیمانتاسیون و نمونه Bio-Labo جهت کنترل کیفی PT ،PTT ،فیبرینوژن ، پروتئین های S و C حافظ کیفیت این بخش می باشد .

بخش الکتروفورز
بخش الکتروفورز آزمایشگاه دکتر نژاده مجهز به دستگاه تمام اتوماتیک و8 کاناله کاپیلری کمپانی Sebia فرانسه می باشد. آزمایشگاه با تجربه ای که از سال 1374 در راه اندازی این بخش تخصصی به عنوان پیشگام در منطقه داشته، قادر به تفکیک دقیق هموگلوبین های طبیعی و غیرطبیعی، پروتئین الکتروفورز و زنجیرهای سبک و سنگین در سرم و ادرار، مایع نخاع و الیگوکلونال باند و لیپوپروتئین ها و ایمنوتایپینگ می باشد. وجود این دستگاه به زوج های داوطلب ازدواج در تشخیص انواع تالاسمی الفا وبتا کمک کرده تا بهترین ومطمئن ترین جواب به پزشک ارائه گردد. این دستگاه تشخیص موارد غیر طبیعی را بصورت اتوماتیک و بر اساس استانداردهای بین المللی انجام داده وبعنوانGold Standard تشخیص شناخته شده است .

HLA Typing

HLA-Typing برای اولین بار در منطقه ورامین برای تشخیص بیماری های مرتبط با آنتی ژن های B5 ،B51،B27 B8 , با استفاده ازتجهیزات Boec و کیت کمپانی BAG آلمان راه اندازی شده است.
این بخش به پزشکان متخصص داخلی و نورولوژی برای تشخیص بیماری های مرتبط با B27 شامل Ankylosing Spondylitis، سندروم رایتر و آرتریت روماتوئید و به متخصصین چشم و داخلی برای تشخیص سندروم بهجت B5 کمک می نماید

بخش ناباروری
بررسی علمی ناباروری در اولین قدم با آزمایش اسپرم آقایان شروع می شود .این آزمایشگاه برای بررسی آزمایش اسپرم از تجهیزات پیشرفته و کامپیوتری CASA توسط پرسنل مجرب استفاده می نماید. انجام آزمایش اسپرم و نیز آزمایش PCT در ساعات خاص و جهت جلوگیری از هرگونه اتلاف وقت، توسط کارشناس با تجربه و امکانات کامپیوتری صورت می گیرد.طیف وسیعی از آزمایشات ناباروری مردان شامل Sperm DNA Fragment ،Vitality ، فروکتوز ، Leukocyte detection ،Zn ،Mg  به همراه آزمایش اسپرم روزانه و با رعایت استاندارد های بین المللی مورد آزمایش قرار می گیرد .

کلیه هورمون های جنسی در بررسی علل نازائی توسط دستگاه های Cobas e 411 و کیت های Roche سوئیس انجام می گیرد . آزمایشات بررسی تشخیص سقط جنین شامل آنتی فسفولیپید، آنتی کاردیولیپین و Torch با استفاده از دستگاه ایمنوآسی Diesse ایتالیا وآزمایشات انعقادی پیشرفته چون لوپوس آنتی کواگولانت ، پروتئین های S وC وآنتی ترومبین III و فاکتور V لیدن روزانه و توسط مجرب ترین کارشناسان و با بهترین کیت و تجهیزات پاسخگوی متخصصین زنان و زایمان می باشد

غربالگری جنین
ضرورت غربال گری سلامت جنین (Antenatal) برای جلوگیری از تولد نوزادان مبتلا به بیماریهای تریوزومی 21 و 18 و13 و NTD امروزه جای خود را بین متخصصین زنان و زایمان و همکاران ماما باز نموده است.
انجام آزمایشات غربال گری سه ماهه اول و دوم با بهترین برنامه موجود در دنیا (برنامه آلفا) و کیت های Roche سوئیس و Backman آمریکا در عرض سه یا چهار روز نیازهای پزشکان منطقه را به این مهم برطرف نموده است.
وجود 4 لایه نظارتی بر انجام آزمایشات و بررسی اطلاعات بیمار موجب گردیده تا در 8 سال گذشته آزمایشگاه دکتر نژاده بدون حتی یک مورد خطا (منفی کاذب) حافظ سلامت و کیفیت غربال گری در منطقه باشد.


غربالگری نوزادان
اهمیت سلامت نوزاد بدنیا آمده به حدی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا طیف وسیعی از آزمایشات را در هنگام تولد روی نوزاد انجام می دهند و این بدان علت است که بعضی از بیماری ها اگر در روز های اول زندگی تشخیص داده نشوند ممکن است قابل درمان نبوده و تا آخر عمر برای کودک ضایعات مغزی و جسمی باقی بگذارد . آزمایشگاه دکترنژاده علاوه بر 7 آزمایش ضروری شامل TSH،FT4 ،G6PD،Bilirubin،Galactose ،MSUD و Reduced substances و پاسخ دهی روزانه آن ها ، آزمایشات ویژه و متابولیکی که در کشور انجام نمی شود را به آزمایشگاه Wagner آلمان ارسال و نتایج آن را در حداکثر 10 روز تحویل می گیرد .همچنین آزمایشات خاص مانند تست عرق با دستگاه Wescore آمریکا و نیز آزمایشات تحریکی و مهاری مانند هورمون رشد را برای متخصصین غدد روزانه سرویس دهی می نمائیم .


بخش ایمونوفلورسانس
بخش ایمنوفلورسانس آزمایشگاه در مهر 1392 با میکروسکوپ فلورسانس Euroimmun lll Plus آلمان راه اندازی و با استفاده از کیت های همین کمپانی قادر شد این روش را به عنوان استاندارد تشخیصی در حوزه بیماری های گاستروانتروپاتی، اندوکرینولوژی، نورولوژی، درماتولوژی ونازائی به پزشکان ارائه نماید.

لیست آزمایشات ایمنوفلورسانس و وسترن بلات را روی سایت می توانید مشاهده فرمائید .
آزمایشات فوق تخصصی
حضور تمام وقت مسئول فنی و ارتباط با انجمن های علمی داخلی و خارجی موجب گردیده تا ما توان انجام آزمایشات فوق تخصصی را برای شما متخصصین گرامی فراهم آوریم. دانش و تعهد، لازمه اصلی انجام اینگونه آزمایشات می باشد. متخصصین دیابت، نفرولوژی، نورولوژی و داخلی می توانند آزمایشات فوق تخصصی زیر را در این آزمایشگاه توصیه نمایند و مطمئن باشند نظارت و دقت لازم در تمام مراحل آزمایش، توسط مسئول فنی و پرسنل متخصص و متعهد آزمایشگاه به اجرا درخواهد آمد. لیست آزمایشات فوق تخصصی به شرح زیر می باشد.
آلرژی
اين بخش از سال 1388 با استفاده از بهترين کیت های Euroimmun آلمان به تشخیص بیش از 30 نوع آلرژی خوراکی ، 30 نوع آلرژن تنفسی و قارچی و بيش از 30 نوع آلرژن هاي اطفال با روش Immunoblot به كشف آنتي بادي اختصاصي IgE بر عليه آلرژن هاي متداول پرداخته است. با توجه به اينكه بهترين راه درمان آلرژي دور ماندن از آلرژن هاست اين آزمايش كمك شايسته اي به بيماران مي نمايد. اين روش ويژگي هاي زير را دارد:

1- انجام آزمايش روي سرم خون بيمار راحت بوده در حاليكه تست هاي پوستي متعدد موجب اذيت و آزار بيمار مي شوند.

2- سهولت انجام تست براي كودكان و نوزادان

3- حساسيت و ويژگي بالاي تست خوني براي تشخيص آلرژن ها

4- عدم ايجاد واكنش خطرناك انافيلاكتيك (واكنش شديد به ماده الرژن) كه در روش پوستي گاهي اوقات ايجاد مي شود.

بخش میکروب شناسی
بخش میکروب شناسی و سل آزمایشگاه دکتر نژاده با استفاده از تجربیات گذشته مسئول فنی در انستیتو پاستور و بخش سل آزمایشگاه های معتبر، خدمات ارزنده ای به بیماران مسلول ارائه مینماید.

این بخش امکان کشت میکروب ها و پاتوژن های خاص مانند کلامیدیا، قارچ ها، مایکوباکتریوم، مایکوپلاسما و اوروپلاسما را به همراه کشت های معمول با محیط های شیمیایی، اختصاصی و افتراقی ویژه مانند اسید های آمینه، OF و قند های اختصاصی، DNase و آنتی سرمهای گروه های پاتوژن و کیت API فرانسه تا تعیین دقیق گونه پاتوژن را فراهم آورده و با دیسک های درمانی و تشخیصی Rosco دانمارک سوش های مقاوم به این دارو را مشخص و با استفاده از سیستم کامپیوتری تشخیص آنتی بیوگرام به کارشناس بخش این امکان را می دهد تا با دقت کافی بهترین آنتی بیوتیک ها را انتخاب و با استاندارد های CLSI مورد ارزیابی قرار دهد.

تشخیص سپتی سمی باکتریال از ویرال در ساعات و روز های اول موجب افزایش نجات جان بیماران می گردد . بدین سبب آزمایشگاه دکترنژاده برای اولین بار در ایران بررسی میکروبی در کشت خون و مایعات استریل بدن را با دستگاه پیشرفته Bact/Alert کمپانی BioMerieux فرانسه انجام و باعث گردیده که در عرض 3 روز تا 98% و در عرض 5 روز با 100% اطمینان تشخیص میکروب عامل سپتی سمی داده شود . ویال های مخصوص BioMerieux دارای رزین هایی بوده که قادر به جذب آنتی بیوتیک های داخل خون بوده و بنابراین نیازی به قطع داروی بیمار نمی باشد .

بخش مولکولی
اهمیت تشخیص با کیفیت و زود هنگام و ارائه خدمات به روز به بیمارستان های منطقه موجب شد که بخش مولکولی آزمایشگاه دکترنژاده از فروردین 1392 با تجهیزات پیشرفته Real Time-PCR کمپانی Applied Biosystem آمریکا و ترموسایکلرPeqlab آلمان و با استفاده از کیت های درجه یک کمپانی QIAGEN برای عوامل عفونی راه اندازی گردد. سیاست این بخش ارائه سرویس بسیار با کیفیت و سریع به بخش های ICU و بیماران عفونی بوده بطوریکه علاوه بر تجهیزات فوق اقدام به خرید دستگاه Real Time-PCR از کمپانی Cepheid آمریکا نموده ایم . این دستگاه که تحولی شگرف در بخش مولکولی ایجاد نموده قادر است در زمان بسیار کوتاه تمام مراحل آزمایش را در عرض یک ساعت پاسخ دهی نماید .
   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران