خواص بیوشیمیایی پیاز

1393/01/12

پیاز و خواص بیوشیمیایی آن


خواص بیوشیمیایی پیاز


ترکیبات گوگرددار در پیاز، عضلات صاف ریه را تحریک کرده و باعث باز شدن شریان‌های کوچک و نایژه می‌شود و برای همین به افرادی که دچار سرما خوردگی می‌شوند مصرف پیاز به صورت خام یا در کنار غذا توصیه می‌شود.

بسیاری از ما بدون آن که از خواص پیاز مطلع باشیم به صورت سنتی و مداوم کنار غذا آن را مصرف می‌کنیم، غافل از این که پیاز اثرات درمانی زیادی مانند پیشگیری از سرطان، کنترل قند خون و نقش آنتی بیوتیکی قوی دارد

پیاز از دیرباز در غذای ایرانیان چه به صورت سرخ کرده و چه به صورت خام وجود داشته و گفته می‌شود که ازحدود6 هزار سال پیش تاکنون به عنوان یک داروی سنتی مورد استفاده قرار گرفته است.

پیاز سرشار از ترکیبات گوگردی است و قادر به متوقف کردن روند تغییر شکل سلول‌ها است به همین دلیل گفته می‌شود که این ماده غذایی خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و کسانی که با غذای خود کمی پیاز خام می‌خورند کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند.

هم چنین ماده‌ای به نام پروپیل سولفات در پیاز وجود دارد که از ابتلا به سرطان معده و روده جلوگیری می‌کند، اما نباید فراموش کرد که پیاز خام تاثیر بیشتری نسبت به پیاز پخته شده بر سلامت بدن دارد.

در پیاز ترکیباتی مانند یک نوع انسولین گیاهی وجود دارد که قند خون را تنظیم می‌کند، اما نباید فراموش کرد افرادی که دچار قند خون می‌شوند نباید بیش از حد نیاز مصرف کنند.


   منبع خبر: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران