افزایش سیستم ایمنی با خوراکی های خوشمزه

1393/02/02

افزایش سیستم ایمنی با خوراکی های خوشمزه

 

افزایش سیستم ایمنی

قارچ ها

قارچ ها از مواد غذایی به حساب می آیند که مواد مغذی مفیدی دارند، زیرا دارای مینرال، سلنیوم و آنتی اکسیدان هستند. کمبود سلنیوم میتواند باعث بروز سرماخوردگی های شدید شود. همچنین در قارچ ها ریبوفلاوین، ویتامین B و نیاسین نیز یافت شده است که نقشی اساسی در قوی شدن سیستم ایمنی بدن دارند. در تحقیقاتی که انجام گرفته مشخص شده قارچها ضد باکتری، ضد ویروس و ضد تومور نیز هستند.


هندوانه

مرطوب کننده و طراوت دهنده است، هندوانه رسیده دارای مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان های بسیار قوی و گلوتاتیون است. هندوانه به عنوان یکی از غذاهایی که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکند شناخته شده است و میتواند با عفونت مبارزه کند. گلوتاتیون در قسمت قرمز هندوانه و نزدیک پوست قرار دارد.


کلم

کلم از منابع تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و حاوی گلوتامین است. کلم بیشتر زمستانها پیدا میشود اما امروزه تقریبا در تمام فصول یافت میشود. به غذاهای خود کلم اضافه کنید و یا می توانید مقداری از آن را به صورت سالاد استفاده کنید نوع کلم مهم نیست ( کلم قرمز، سفید و یا چینی) با این کار کمک زیادی به سیستم ایمنی بدن خود میکنید.


بادام

یک مشت بادام میتواند سیستم ایمنی بدن را از آسیب های استرس محفوظ نگه دارد. یک چهارم فنجان بادام میتواند نیمی از نیاز بدن به ویتامین E را تامین کند و به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک کند. همچنین بادام دارای ریبوفلاوین، نیاسین و ویتامین B هست که خاصیت ضد استرس دارد.


گریپ فروت

گریپ فروت دارای مقادیر قابل توجهی ویتامین C است. اما محققان هنوز در اینکه آیا میتوان تنها با خوردن غذاها میزان لازم ویتامین C برای مبارزه با سرماخوردگی و تب را تامین کرد یا قرص نیز باید خورد تردید دارند. گریپ فروت حاوی فلاونوئیدها نیز هست که یک ماده شیمیایی طبیعی است و به فعال سازی سیستم ایمنی بدن کمک میکند. از گریپ فروت خوشتان نمی آید؟ پرتقال و نارنگی را امتحان کنید.


جوانه گندم

جوانه گندم بخشی از یک دانه ی گندم است که آن را تغذیه میکند. به همین دلیل این قسمت سرشار از مواد مغذی است. این قسمت دارای روی، آنتی اکسیدان، ویتامین B و دیگر ویتامین و مینرالهای حیاتی است. جوانه ی گندم ترکیبی از فیبر، پروتئین و چربی های مفید است. همچنین جوانه گندم میتواند جایگزین بخشی از آرد در پخت غذاها باشد.


ماست کم چرب

روزانه یک فنجان ماست چکیده میتواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. ماست کم چرب میزان کلسیم بیشتری نیز به بدن میرساند. میتوانید ماست کم چرب غنی شده با ویتامین D استفاده کنید که بسیار مفید است.


سیر

سیر دارای چندین نوع آنتی اکسیدان است که با مهاجمان به سیستم ایمنی مبارزه میکنند. همچنین سیر دارای خواص ضد سرطانی است. نکته ای برای استفاده از سیر در غذاها: 15 الی 20 دقیقه قبل از پخت سیر را پوست بکنید و خرد کنید تا زمان پخت آنزیم های کمک کننده به ایمنی بدن آن فعال شود.


اسفناج

اسفناج را به عنوان یک سوپر غذا می شناسند. اسفناج سرشار از مواد مغذی است، این غذا دارای فولات است که به بدن کمک می کند سلول های جدید بسازد و DNA را ترمیم کند. همچنین به افزایش فیبر و آنتی اکسیدان ها، و ویتامین C کمک می کند. برای اینکه بیشتر از مزایای اسفناج برخوردار شوید آن را خام یا نیمه پخته استفاده کنید.


چای

چای سبز یا سیاه؟ فرقی نمی کند هر دو سرشار از مواد ضد بیماری پلی فنول و فلاونوئیدها هستند. این آنتی اکسیدانها سلول های آسیب زننده به بدن را شناسایی و نابود میکنند. چای کافئین دار و بدون کافئین هر دو در این خاصیت یکسان هستند.


سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین هم مانند هویج دارای آنتی اکسیدان بتا کاروتن هست که این آنتی اکسیدان با رادیکال های آزاد آسیب زننده به بدن مبارزه میکند. سیب زمینی شیرین همچنین دارای ویتامین A هست که باعث به تاخیر افتادن پیری و جلوگیری از انواع سرطان است.
چای سبز یا سیاه؟

فرقی نمیکند هر دو سرشار از مواد ضد بیماری پلی فنول و فلاونوئیدها هستند. این آنتی اکسیدانها سلول های آسیب زننده به بدن را شناسایی و نابود میکنند.


بروکلی

بروکلی را به راحتی میتوانید در میوه و سبزی فروشی ها پیدا کنید. همینطور میشود به سادگی آن را با غذاها ترکیب کرد و از خواص آن بهره برد. بروکلی باعث بالا رفتن ایمنی بدن میشود. بروکلی ماده شیمیایی دارد که سیستم ایمنی را تقویت میکند. بروکلی بدن را از آسیب دیدن محافظت میکند و دارای ویتامین A ویتامین C و گلوتاتیون است.   منبع خبر: 3

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران