چگونه به پرسنل آزمایشگاه خود اعتبار بدهید

1393/02/10

چگونه به پرسنل آزمایشگاه خود اعتبار مناسب بدهید

پرسنل آزمایشگاهبه‌عنوان رهبر یک کسب‌و‌کار باید مطمئن باشید که اعتبار مناسبی به کارمندانتان به ازای انجام کار سخت می‌دهید. ممکن است این کار آشکار و ساده به نظر برسد، اما شما نباید ارزش این کار را نادیده بگیرید. اگر کارمندان شما احساس کنند که اعتبار کارشان توسط مدیرشان نادیده گرفته شده، به‌زودی از سخت کارکردن دست خواهند کشید.ساچین جین، رئیس اطلاعات پزشکی شرکت تحقیقات «مرک» و پزشک مرکز پزشکی VA واقع در بوستون، در مجله هاروارد در مورد پیامدهایی که ممکن است در اثر اعطای اعتبار درست یا غلط به کارمندان به وجود بیاید، مطلبی نوشته است.جین می‌نویسد: اگر شرکتی به افراد و تیم‌های کاری شایسته خود اعتبار اعطا کند، منجر به پذیرش عادلانه بودن سیستم کاری شرکت خواهدشد و اعطای پاداش عادلانه به کارکنان، آنها را تشویق به انجام حداکثر تلاش خود می‌کند. از سوی دیگر، اگر اعتبار به‌طور منظم تخصیص نیابد، منجر به ایجاد نوعی سرطان سازمانی می‌شود که افراد و تیم‌های کاری احساس می‌کنند نباید بهترین کار خود را ارائه کنند، زیرا هر کاری که انجام دهند، اعتماد کسانی را که قدرت تشخیص دارند، جلب نخواهند کرد.

بی‌نقص‌بودن انجام کار را مجددا بررسی کنید

برخی کارکنان به‌طور گستاخانه‌ای کار خود را بزرگ جلوه می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر همکاری و کمک خود را دست کم گرفته و به زبان نمی‌آورند. تشخیص اینکه کسی که در حال شکار اعتبار دیگری است و کسی که کمک خود را کم‌اهمیت جلوه می‌دهد، به‌عهده شما است.

کاری که می‌توانید برای آسان‌تر کردن تشخیص‌تان انجام دهید، این است که نمونه‌ای از صداقت را در فرهنگ شرکت ایجاد کنید. جین می‌نویسد: «اینکه از افراد بخواهیم در بیان سهم همکاری خود از پروژه‌ها و اقدامات صداقت داشته‌باشند، مهم است و ادعای آنها باید بررسی شود. افرادی که مقامشان در سازمان (جایی که باید از آن امرارمعاش کنند) ارتقا یافته، اغلب در مورد سهم همکاری خود که گمان می‌کنند باید بیش از این باشد، دچار گمراهی می‌شوند.»

افراد فعال و آگاه را بشناسید

کارکنانی را که برای تشخیص سهم همکاری همکاران خود زمان صرف می‌کنند، باید مورد توجه قرار داد. این نوع افراد در گسترش فرهنگ صحیح در شرکت‌تان به شما کمک می‌کنند. جین می‌نویسد: «تشخیص سهم همکاری همکاران، علاوه‌بر بررسی موفقیت‌های فردی، ارزش‌های زیادی در تشخیص و برجسته‌سازی افراد تشخیص‌دهنده به وجود می‌آورد. پیام این کار این است که اعتباردهی صادقانه و سخاوتمندانه چیزی است که سازمان برای آن ارزش قائل است.»

به کارمندان آرام توجه کنید

جین می‌گوید: قوی‌ترین همکاران شما معمولا آرام‌ترین آنها هستند. این گروه از افراد حتی اگر برای دستیابی به اعتبار نگران نباشند، شما باید از به‌رسمیت شناخته‌ شدن آنها اطمینان حاصل کنید. زمان گذاشتن برای تشخیص و اعطای پاداش به این قهرمانان آرام می‌تواند در به وجود آوردن یک شیوه خوب در سراسر یک سازمان نقش موثری داشته باشد، زیرا این امر باعث ایجاد حس یکپارچگی واقعی در آن سازمان می‌شود.


برای همه به میزان کافی اعتبار وجود دارد

جین در نوشته خود اشاره می‌کند که یکی از مربیان به او گفته بود: «اعتبار چیزی است که به صورت نامتناهی می‌توان آن را تقسیم کرد» به این معنی که هر کس می‌تواند به‌رسمیت شناخته شود. او می‌گوید «اما باید مراقب باشید، زیرا اعتبار معنای خود را به سرعت از دست می‌دهد، اگر همه آن را به دست آورند، از جمله افرادی که هیچ کاری انجام نداده‌اند. از ویژگی‌های بسیار خاص اعتبار این است که همیشه با اظهارات حاکی از تحسین و تمجید همراه است و باید گفت ارزش تحسین و اعتبار در برابر انتقاد از سوی مدیران و سازمان‌ها همیشه بالاتر است.»   منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران