آنتی بادی ضد بیماری مرس

1393/02/13

آنتی بادی های اختصاصی ضد مرس


آنتی بادی ضد مرس


دانشمندان آنتی‌بادی‌های انسانی طبیعی را علیه ویروسی شناسایی کرده‌اند که عامل سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS) است.این دستاورد گامی به سوی طراحی درمان‌هایی برای این بیماری جدید و اغلب مرگبار است.

محققان دریافتند این آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده مانع از متصل‌شدن بخش کلیدی ویروس موسوم به MERS Co به گیرنده‌های پروتئینی می‌شود که به ویروس امکان عفونی‌کردن سلول‌های انسانی را می‌دهد.

وین ماراسکو، کارشناس بیماری عفونی در موسسه سرطان دانا-فاربر در بوستون، رهبر ارشد این مطالعه گزارش داده است، وی و همکارانش آنتی‌بادی‌های مرس را با استفاده از کتابخانه‌ای از 27 میلیارد آنتی‌بادی انسانی کشف کردند که آنها را در فریزری در دانا-فاربر نگهداری می‌کنند. این سازه یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های از این دست در جهان است.

آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌هایی هستند که توسط سیستم ایمنی ایجاد می‌شوند؛ سیستم ایمنی ویروس‌ها و باکتری‌های خارجی را تشخیص می‌دهد. یک آنتی‌بادی خنثی‌کننده نه تنها ویروس خاصی را شناسایی می‌کند، بلکه مانع از عفونی‌کردن سلول‌های میزبان توسط آن می‌شود، بنابراین در نهایت عفونت از فرد پاک می‌شود.

تیم تحقیقاتی هفت آنتی‌بادی خنثی‌کننده مختص مرس را پس از استفاده از نمونه‌های ویروس با هدف غربالگری آنها از این کتابخانه انتخاب کردند.

یکی از این آنتی‌بادی‌ها به نام آنتی‌بادی MERS CoV روی سطحش دارای آرایه‌ای از پروتئین‌هاست که به سلول‌های میزبان و به ویژه به پروتئین‌های گیرنده موسوم به DPP4 می‌چسبند؛ این پروتئین‌ها روی سطوح سلول‌های موجود در راه‌های هوایی انسان وجود دارند.

آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده شناسایی‌شده در این مطالعه مانع از متصل‌شدن ویروس به گیرنده‌های DPP4 شدند.

دانشمندان یکی از آنتی‌بادی‌ها با برچسب 3B11 را به عنوان نامزد برتر برای تحقیقات بیشتر انتخاب کردند. ماراسکو مدعی است این آنتی‌بادی در مقادیر کافی برای شروع آزمایش‌ها در پستانداران غیرانسانی و موش‌ها و با هدف تعیین امکان محافظت آن‌ در مقابل ویروس، تولید شده‌ است. با این حال، این تحقیقات به دلیل عدم وجود مدل حیوانی مناسب به تعویق افتاده‌اند.

   منبع خبر: isna.ir

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران