بیماری مالاریا در ایران در حال حذف می باشد

1393/02/14

مالاریا در حال حذف در کشورمان


مالاریا در حال حذف در ایران


محمد مهدی گویا صبح یکشنبه در همایش ملی حذف مالاریا افزود: به روزهای تعیین کننده و سرنوشت سازی درباره مبارزه با بیماری مالاریا در کشور نزدیک می شویم و هدف حذف بیماریها مالاریا در کشور در 15 سال قبل یک رویای دست نیافتنی محسوب می شد.

وی بیان داشت: در درون کشور برای رفع مالاریا نگران نیستیم و نگرانی ما درباره کشورهای همسایه است تا چقدر بتوانند رفتارهای بهداشتی خود را کنترل کنند و در سالهای که برنامه حذف مالاریا شروع شد، 18 هزار مورد ابتلاء گزارش شده بود که در سال قبل این مورد به کمتر از 400 مورد رسیده است.

وی عنوان کرد: کنترل بیماری مالاریا با کنترل همه بیماریها تفاوت اساسی دارد و باید همه چیز در کنار هم باشد تا بتوانیم موفق باشیم و این موفقیت همیشه شکننده است.

به گفته گویا، در حال حاضر به اعتقاد بسیاری، حذف مالاریا قطع به یقین شده است و هدف حذف این بیماری، هدفی است که نیازمند حمایت سیاسی است و این حمایت هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی با شدت دنبال می شود.

این مسئول یادآور شد: برخی از انواع مالاریا یک ترکیب درمانی برای درمانشان باقی مانده است و نسبت به برخی کشورهای دنیا درباره آن مقاومت می شود، بنابراین باید مراقب داروها باشیم و اجازه ندهیم که از ان استفاده نامناسب شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، کنترل حشره را یکی از ستونهای اصلی کنترل مالاریا دانست و گفت: همواره باید پایش شود تا مقاومتی ایجاد نشود و به محض آنکه اولین علائم مقاومت دیده شد، باید اقدامات متناسب اجرا شود.

وی اظهار داشت: یکی از ستونهای اصلی حذف مالاریا، درمان سریع و بموقع است و برای اینکار نیاز به تشخیص سریع و فوری داریم.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از ستونهای اصلی حذف مالاریا، مسئله نظام مراقبت است و فکر نکنیم که کار به پایان رسیده است و این امر در استانهایی که انتقال بیماری از طریق موارد وارده است، باید بشدت مراقبت کنند.

گویا افزود: برنامه بیماریابی فعال از دیگر مواردی است که در برنامه حذف مالاریا، نقش ویژه ای دارد و باید با حساسیت بیشتری به این مسئله پرداخته شود.

وی کنترل ناقل بیماری در مناطق مرزی را مهم برشمرد و گفت: انجام اقدامات مشترک، تبادل تجربیات با کشورهای هم مرز مسئله ای مهم است.

گویا گفت: حذف بیماری مالاریا یکی از هدفهای اصلی در کشور و کشورهای منطقه است و حذف مالاریا در ایران با کشور دیگر مانند امارات فرق خواهد داشت و یک افتخار بین المللی است.

   منبع خبر: مهر

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران