هندوانه سرشار از سدیم و پتاسیم

1393/02/24

فواید هندوانه

 

 

فواید هندوانه

 

يک متخصص طب سنتي با اشاره به خواص هندوانه گفت: هندوانه ميوه‌‌اي است که ميزان بالايي سديم و پتاسيم دارد به همين دليل از بدن در برابر بيماري‌هاي مختلفي مانند آسم،سکته قلبي و برخي سرطانها مانند سرطان روده و پروستات محافظت مي‌کند.
علي حسيني گفت: هندوانه ميوه‌اي است که مزاج سرد و تر دارد و رنگ آن در ويتامينش تأثيري ندارد به همين دليل، مهم اين است که هندوانه کاملاً رسيده و شيرين باشد.
وي گفت:هندوانه منبع بسيار خوبي از ويتامين C و A است و نسبت به ساير ميوه‌ها و سبزي‌ها، مقدار بيشتري بتاکاروتن دارد.

اين متخصص طب سنتي افزود: هندوانه ميوه‌‌اي است که حاوي ميزان بالايي از سديم و پتاسيم است به همين دليل از بدن در برابر بيماري‌هاي مختلفي مانند آسم و برخي سرطانها مانند سرطان روده و پروستات محافظت مي‌کند.


حسيني گفت: هندوانه داراي آنتي ‌اکسيداني به نام ليکوپن است که راديکال‌هاي آزاد و مضر را از بين مي‌برد به همين دليل از وقوع سکته قلبي جلوگيري مي‌کند و به کاهش خطر سرطان پروستات هم کمک مي‌کند.
وي ادامه داد: هندوانه باعث رقيق شدن خون مي شود و مصرف آن، براي افرادي که خون غليظ دارند مناسب است.همچنين چون براي تعديل مزاج مناسب است افرادي که صفرا در معده و کبدشان زياد توليد مي‌شود بيشتر از اين ميوه مصرف کنند.


اين متخصص طب سنتي گفت: مصرف هندوانه براي افرادي که داراي بدني لاغر، خشک و گرم هستند بهتر است چون جلوي ضعف آنها را مي گيرد.


حسيني، بهترين زمان خوردن هندوانه را بين دو وعده غذايي دانست و گفت: مصرف هندوانه بلافاصله بعد از خوردن غذا باعث اختلال هضم مي‌شود و در حالت ناشتا مخصوصاً در هواي گرم يا در هنگام تشنگي، مضر است.


وي ادامه داد: در عين حال خوردن هندوانه براي افراد سردمزاج يا کساني که معده سرد دارند مضر است و در طولاني مدت باعث ضعيف شدن عملکرد هضم و درد مفاصل مي شود بنابراين بهتر است اين افراد به همراه هندوانه، عسل و قند مصرف کنند.


اين متخصص طب سنتي با اشاره به منع مصرف هندوانه در افرادي که مشکل طحال دارندگفت: علائم مشکل طحال بعد از خوردن هندوانه، احساس درد يا نفخ در محل چپ شکم و ايجاد تيرگي در رنگ بدن يا سفيدي چشمان است.


حسيني افزود: مصرف هندوانه در افرادي که آلرژي يا حساسيت فصلي يا غذايي دارند ممنوع است.


   منبع خبر: خبرگزاری آریا

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران