لیمو امانی ضد سرطان

1393/02/24

خواص ضد سرطانی لیمو امانی


خواص ضد سرطانی لیمو امانی

 

 

اين ميوه از نظر کلسيم و پتاسيم غني بوده و از نظر ويتامين C از ساير مرکبات پيشي گرفته و به عنوان کاهنده ي فشار خون و چربي خون شناخته شده است.


ليمو اماني چاشني ضد سرطان!
 ليموعماني يا ليمو اماني، از ميوه‌ هايي است که خشک شده ي آن را معمولا به عنوان چاشني در طبخ غذاهاي ايراني استفاده مي‌ کنند.


در لغتنامه دهخدا از اين محصول با نام ليمو عماني ياد شده و آن را "ليمويي ترش که از عمان آرند" معنا کرده، اما شهرت آن احتمالا به غلط "عماني" ذکر شده است، چرا که کشور عمان فاقد مرکباتي معروف بوده و احتمالا نام درست ليمو "اماني" است، به دليل اين که شهر امان پايتخت کشور اردن از لحاظ محصول ليمو همچون کشورهاي لبنان و فلسطين سرشناس است.


ليمو عماني گونه ديگري از ليمو ترش و درخت آن از خانواده ي نارنج است. ليمو عماني تازه، رنگ خردلي داشته و بسيار ترش است؛ به طوري که تازه ‌اش را نمي ‌توان به تنهايي مصرف کرد. به همين دليل آن را در آفتاب خشک مي‌ کنند تا قابليت مصرف آن افزايش يابد.
به گفته محققان مواد متشکله ليمو عماني را ترکيبات تلخ، فلاونوئيدها، اسيد سيتريک، املاح، ويتامين ‌ها به ويژه ويتامين C و مواد فرار تشکيل مي ‌دهد.
عمده ترين ترکيبات موجود در روغن فرار گياه را ليمونن، آلفا-ترپينئول، گاما ترپينن، ترپينولن، 1 و 8 سينئول و لينالول تشکيل مي دهد.


اين ميوه از نظر کلسيم و پتاسيم غني بوده و از نظر ويتامين C از ساير مرکبات پيشي گرفته و به عنوان کاهنده ي فشار خون و چربي خون شناخته شده است.


خوردن دم ‌کرده ي آن اغلب با چاي و گل گاوزبان در کاهش فشار خون موثر است. براي افراد با فشار خون طبيعي نيز مصرف دم‌ کرده ي آن با عسل يا نبات پيشنهاد مي ‌شود.
پژوهشگران معتقدند ليمو عماني از نظر طب سنتي خنک ‌کننده، اشتهاآور، ضدعفوني ‌‌کننده، مقوي معده، ضد نفخ، موثر براي رفع عوارض کمبود ويتامين C ، مسکن سردرد، التيام‌ دهنده ي سرفه و سرماخوردگي است.


اين چاشني به دليل مواد آنتي‌ اکسيداني، ضدسرطان شناخته شده و در دفع مواد صفراوي موثر است.
   منبع خبر: خبرگزاری آریا

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران