دیتا لاگر Data Logger

1393/03/06

دیتا لاگر Data Logger


 

دیتا لاگر

 

 دیتا لاگر چیست ؟
 
دستگاهی برای جمع آوری و ذخیره داده یک کاربرد معمول اندازه گیری است. در شکل بسیار ابتدایی آن جمع آوری داده شامل اندازه گیری و ذخیره مقادیر فیزیکی یا الکتریکی در یک دوره زمانی می باشد.این داده ها می توانند دما , کشش , جابجایی , جریان , فشار , ولتاژ , مقاومت , توان  پارامترهای بسیار دیگری می باشند.
 
دیتا لاگر ها شامل رنج بسیار وسیعی از محصولات می باشند. از یک دستگاه ساده اندازه گیری تا دستگاه های پیچیده تری که تحلیل های گوناگونی را بر روی داده ها انجام می دهند. جمع آوری و ذخیره داده ها نیاز بسیاری از پروژه ها را بر طرف می کند اما بعضی از پروژها نیاز به آنالیز آنلاین , آنالیز آفلاین , نمایش , گزارش گیری و اشتراک گذاری داده ها دارند حتی بعضی از پروژها نیاز به جمع آوری و ذخیره داده های متفاوتی مانند صدا و تصویر دارند.
دیتا لاگر ها در طیف وسیعی از موارد کاربردی استفاده می شود. شیمیدانها در آزمایشگاه ها از آنها برای ذخیره داده های دما,PH و فشار آزمایشهایشان استفاده می کنند.
 
مهندسین طراح برای ذخیره مقادیر بهره وری مانند لرزش , دما و میزان شارژ باتری از دیتا لاگرها استفاده می کنند تا طراحی محصولاتشان را ارزیابی نمایند،مهندسین معدن برای اندازه گیری کشش و بار بر روی پلها در طول زمان استفاده می کنند یا میزان امنیت را به دست می آورند. زمین شناسان از دیتا لاگر ها برای تخمین آرایش معدنی محل در هنگام حفاری برای استخراج نفت استفاده می نمایند. لیست کاربردهای دیتا لاگر ها بسیار طولانی است؛اما تمامی آنها نیازهای مشترک مشابهی دارند.
 
دیتا لاگر ها چگونه کار می کنند؟
 
دیتا لاگر ها از سنسورها برای تبدیل پدیده ها و محرک های فیزیکی به سیگنالهای الکترونیکی مانند جریان یا ولتاژ استفاده می کنند. سپس این سیگنالهای الکتریکی به داده های باینری تبدیل شده و به رایانه یا حافظه مورد نظر انتقال داده می شوند . این داده های باینری به راحتی می توانند توسط برنامه های رایانه ای مورد تحلیل قرار گیرند و بر روی دیسک سخت رایانه یا رسانه های ذخیره سازی از جمله کارت حافظه ,CD , DVD و غیره ذخیره شوند


   منبع خبر: شرکت اکسیر ردکا

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران