کاهش کیفیت اسپرم بر اثر بیکاری

1393/03/12

 

کاهش کیفیت اسپرم بر اثر بیکاری

 

 

 

کیفیت اسپرم

 

 

بر اساس مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه کلمبیا، استرس برای کیفیت اسپرم مضر بوده و بر تراکم، ظاهر و توانایی آن برای باورکردن تخمک اثر می‌گذارد.

 بر اساس اعلام انجمن پزشکی احیای امریکا، ناباروری به یک میزان بر زنان و مردان اثر می‌گذارد و کیفیت اسپرم شاخصی کلیدی در باروری مرد است.

به گفته پم فاکتور-لیتواک، دانشیار مدرسه بهداشت عمومی میلمن دانشگاه کلمبیا، مردانی که استرس دارند، بیشتر احتمال دارد که دارای تراکمات پایین‌تر اسپرم باشند و اسپرمشان از شکل افتاده یا دارای تحرک‌ مختل‌شده باشد.

محققان 193 مرد دارای سنین 38 تا 49 سال را که بین سال‌های 2005 و 2008 در «بنیاد برنامه‌ریزی بهداشت کیسر» کالیفرنیا ثبت نام کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه استرس زندگی و محیط کار مردان آزمایش و همچنین نمونه‌هایی از مایع منی آن‌ها گرفته شد. دانشمندان از شیوه‌های استاندارد موردکاربرد در آزمایش باروری برای ارزیابی تراکم مایع منی، ظاهر و تحرک اسپرم استفاده کردند.

در نهایت، مشخص شد استرس کیفیت اسپرم مردان را کاهش می‌دهد و این که استرس محیط کار نیز می‌تواند بر بهداشت تولیدمثل اثر بگذارد زیرا مردان دارای مشاغل پراسترس سطوح تستوسترون پایین‌تری دارند. همچنین مردان بیکار در مقایسه با مردان شاغل، دارای کیفیت اسپرم پایین‌تری هستند.

هنوز مشخص نیست استرس چگونه بر کیفیت مایع منی اثر می‌گذارد. این امر می‌تواند ترشح هورمون‌های استروئید موسوم به گلوکوکورتیکوئید را تحریک کند و این هورمون‌ها به نوبه خود می‌توانند سطوح تستوسترون و تولید اسپرم را کند کنند.

جزئیات این مطالعه در مجله Fertility and Sterility منتشر شد

   منبع خبر: ایسنا

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران