پیشگیری از سرطان با سیر2

1392/01/12

گیاه سیر عامل پیشگیری از سرطان

برای بررسی اثرات بالقوه ضد سرطانی سیر، تعداد معدودی آزمایش بالینی (مطالعات تحقیقاتی بر روی انسان) صورت گرفته است.

در سه آزمایش بالینی تصادفی، اثر مصرف سیر بر خطر سرطان معده ارزیابی شده است. در یکی از این مطالعات، که 5000 زن و مرد چینی را در بر می‌گرفت که با بالا بودن خطر سرطان معده مواجه بودند، محققان به مدت 5 سال اثرات مصرف ترکیبی از 200 میلی‌گرم آلیتریدوم مصنوعی (عصاره‌ای از سیر که بیش از 3000 سال است در کشور چین به‌عنوان دارو مصرف می‌شود) در روز و 100 میکروگرم سلنیوم به‌صورت یک روز در میان را، با مصرف یک دارونما (ماده یا درمانی غیرفعال که شبیه به دارو یا درمان فعالی است که تست می‌شود، و به همان نحوه مصرف دارو یا درمان فعال به‌کار گرفته می‌شود) مقایسه نمودند. در گروهی که آلیتریدوم و سلنیم مصرف می‌نمود، در مقایسه با گروهی که تنها دارونما دریافت می‌کرد، خطر کل تشکیل تمام تومور‌ها به میزان 33 درصد و خطر سرطان معده به اندازه 52 درصد کاهش می‌یافت.

برعکس، از یافته‌های آزمایش بالینی تصادفی دیگری که در آن افرادی با ضایعات پیش سرطانی معده شرکت داشتند، مشخص شد که کاربرد مکمل سیر (800 میلی‌گرم عصاره سیر به اضافه 4 میلی‌گرم روغن سیر تقطیر شده با بخار در روز)، شیوع (تعداد موارد موجود) ضایعات پیش سرطانی معده را کم‌تر نمی‌کرد، یا موارد بروز (تعداد موارد جدید) سرطان معده را کاهش نمی‌داد.

در مطالعه تصادفی سوم در کشور ژاپن، اثرات مصرف روزانه دوز بالا (2.4 میلی‌لیتر) و دوز پایین (0.16 میلی‌لیتر) عصاره کهنه سیر، پس از 6 و 12 ماه، در افرادی مقایسه شد که آدنوم (تومور غیرسرطانی) روده بزرگ و راست‌روده داشتند. در پایان 12 ماه، در 67 درصد از افراد گروهی که دوز کم‌تر را مصرف می‌کردند، آدنوم‌های جدید تشکیل شده بود، در مقایسه با تشکیل آدنوم‌های جدید در 47 درصد از کسانی که به آنها دوز بالاتر داده می‌شد.

از نتایج حاصل از یک مطالعه غیر تصادفی که در مقیاس کوچک انجام شده بود، مشخص شد که ممکن است کاربرد عصاره سیر بر روی برخی از تومورهای پوستی مفید واقع شود. در این مطالعه، که 21 نفر بیمار مبتلا به کارسینوم سلول بازال (Basal Cell Carcinoma) در آن شرکت داشتند، با استفاده از آجونی (Ajoene یک ماده شیمیایی گوگردی است که در سیر وجود دارد) بر روی پوست به مدت یک ماه، اندازه 17 تومور به میزان چشمگیری کاهش یافت، در سه نفر از بیماران اندازه تومور بزرگتر شد، و در یک بیمار اندازه تومور تغییر نکرد. تغییر در اندازه تومور از 88 درصد کاهش تا 69 درصد افزایش متغیر بود، و میانه کاهش کلی به 47 درصد می‌رسید.

   منبع خبر: ncii. ir

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران