درمان سرطان با سیستیمن مس

1393/03/19

درمان سرطان با سیستیمن مس

 

سیستیمن مس

 

پژوهشگران با استفاده از نانوذرات سیستیمن مس (Cu-Cy) و اشعه‌ ایکس موفق به ارائه‌ روش درمانی جدیدی برای توقف رشد سلول‌های سرطانی شدند.

Cysteamine - Cooper

محققان دانشگاه تگزاس زمانی که روی ترکیبات سیستیمن مس تحقیق می‌کردند، دریافتند که این ماده در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه‌ ایکس، دچار کاهش تابش لومینسانس می‌شود. محققان این پروژه، نانوذرات سیستیمن مس (Cu-Cy) را تولید کرده و نشان دادند که در حضور اکسیژن یگانه (singlet oxygen) دچار زوال انرژی می‌شود. اکسیژن یگانه یکی از ترکیبات جانبی در درمان فتودینامیک سلول‌های سرطانی است که می‌تواند روی سلول‌های سرطانی اثر مخرب بگذارد.

وی چن و همکارانش با کشف این ویژگی دریافتند که روش منحصربه فردی برای درمان سرطان یافته‌اند. این گروه تحقیقاتی با انجام آزمایش‌هایی نشان دادند که نانوذرات Cu-Cy در حضور تابش اشعه ایکس می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را اندک کند.

چن می‌گوید: ایده‌ این روش بسیار ساده و از روش‌های درمانی فتودینامیک پیشین کاراتر است. شما در این روش نیاز به مراحل متعدد ندارید، تنها استفاده از نانوذرات برای درمان کافی است. ما سال‌ها بود که به دنبال چنین روشی برای درمان سرطان بودیم.

روش‌های فتودینامیک می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد، برای این کار باید ترکیبات حساس‌ساز نوری به درون تومور تزریق شوند. این ترکیبات بعد از تابیدن نور به آنها اکسیژن یگانه تولید می‌کنند. برخی گروه‌های تحقیقاتی از نور مرئی و لیزر مادون قرمز برای این کار استفاده کردند. برخی نیز از نانوذرات لومینسانس برای این کار استفاده کردند.

مشکل بیشتر گروه‌های تحقیقاتی این بود که روش‌های آن‌ها برای درمان سلول‌های سرطانی عمیق محدودیت داشت. کارایی این روش‌ها پایین است و نورهای مورد استفاده برای فعال کردن نانوذرات معمولاً امکان نفوذ در بخش‌های عمیق سلول‌ها را ندارد. اما این گروه از اشعه‌ ایکس استفاده کردند که قادر به نفوذ در عمق بافت‌ها است. همچنین در این روش نیاز به استفاده از حساس‌سازهای نور نیست که این کار هزینه درمان را کاهش می‌دهد.

   منبع خبر: ایسنا

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران