تحقیقات آزمایشگاهی روی کرم C. elegans

1393/03/31

تحقیقات آزمایشگاهی روی کرم C. elegans


کرم ریز

 

 

محققان دریافتند کرم «C. elegans» می تواند خود را در حالت قحطی قرار دهد و در چنین وضعیتی سنش بالا نمی رود. دانشمندان بر این باورند مطالعه این پدیده می تواند روزی به تولید دارویی برای انسان ها بینجامد.

«دیوید آر. شروود»، دانشیار زیست شناسی دانشگاه دوک، رهبر ارشد این مطالعه گزارش شد.

وی و تیم علمی اش در حال یافتن راهی برای دستکاری این فرآیند هستند تا بتوانند بدون محدود کردن رژیم غذایی، به جنبه های ضد پیری برسند. آن ها دریافتند دورکردن غذا از کرم «C. elegans» نوعی وضعیت رشد متوقف شده را ایجاد کرد. در حالی که اندام های این موجود وول می خوردند، سلول ها و ارگان هایش در وضعیت ضدپیرشدن معلق شده بودند. زمانی که غذا دوباره در اختیار کرم قرار گرفت، این موجود رشد کرد و توانست دو برابر حالت نرمالش عمر کند.

چنین یافته هایی نه تنها دارای مضامینی برای پیر شدن بلکه برای مطالعه سرطان نیز هستند. یکی از بزرگ ترین رازهای موجود در مطالعه سرطان این است که چگونه سلول های این بیماری در ابتدا بدخیم هستند و سپس پیش از فعال شدن دوباره برای سال ها غیرفعال باقی می مانند.

شروود در این رابطه گفت: من حدس می زنم گذرگاه های موجود در کرم ها که فعالیت سلول های دخیل در پیر شدن را متوقف و دوباره آن ها را بیدار می کنند، همان گذرگاه هایی باشند که در متاستاز سرطان انسانی وجود دارند.

وی و همکارانش هم اکنون در حال انجام مطالعات ژنتیکی برای یافتن شیوه دیگری هستند تا از آن طریق کرم «C. elegans» را وادار کنند الگوهای متوقف کننده رشد را تجربه کند

 

   منبع خبر: ایسنا

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران