آزمایشگاه آماده تشخیص سریع بیماری مالاریا

1393/03/31

آزمایشگاه آماده تشخیص سریع بیماری مالاریا


مالاریا

 

 

 انگل های مالاریای انسانی گونه هایی هستند که چرخه غیر جنسی آنها در گلبولهای قرمز مهره داران و چرخه جنسی آنها در بدن پشه ایجاد می شود.


 این بیماری شامل تب های متناوب روزانه سه به یک و چهار به یک است. تب روزانه سه به یک یعنی بیمار روز اول تب دارد، روز دوم تب ندارد و روز سوم مجددا تب را تجربه می کند.


زمانی این بیماری در ایران شایع ترین بیماری عفونی تلقی می شد، ادامه می دهد: ولی در حال حاضر به دلیل رشد شبکه ها و زیرساخت های بهداشتی و درمانی، گزش انگل مالاریا در بدن پشه و انتقال آن به بدن انسان به جز 4 استان در معرض خطر، کاملا کنترل شده است. این چهار استان نیز شامل سیستان و بلوچستانف هرمزگان، کرمان و جنوب استان خراسان است.


اگر پشه آنوفل با فردی که مبتلا به مالاریا است و تب و لرز دارد، مواجه شده و او را نیش بزند، مبتلا به مالاریا خواهد شد و به راحتی می تواند این بیماری را به دیگران نیز انتقال دهد.


در آبهای راکد، پشت سدها و در برکه ها و باتلاق ها تخم این پشه رشد می کند، ادامه می دهد: بیماران مبتلا به مالاریا روز اول لرز دارند یعنی یک لرز تکان دهنده، و بعد از آن دچار تب شدید می شوند. ضعف و بی حالی به همراه سردرد شدید هم از علائم دیگر بیماری است. در این حالت بیمار ناچار به خوابیدن است و بعد از پایان خواب حال بهتری دارد. ولی دو تا سه روز بعد بر اساس نوع مالاریا این علائم تکرار می شود.

دکتر مسعود مردانی

 

   منبع خبر: سلامانه

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران