جهش ژنتیکی عامل دیابت نوع 2

1393/04/14

جهش ژنتیکی عامل دیابت نوع 2

 

ژنتیک و دیابت نوع 2

 

 

دانشمندان موفق به کشف یک ایراد ژنتیکی شده اند که باعث می شود خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ، 10 برابر شود.

به گفته دانشمندان دانمارکی، این جهش ژنتیکی که در مردم گرینلند کشف شده سرنخ هایی در مورد علل دیابت نوع 2 به دست خواهد داد به طوریکه وزن زیاد می تواند از عوامل ابتلا به دیابت نوع 2 باشد.

به گفته کارشناسان، سایر علل بیماری شامل سبک زندگی می شود. چاقی شدید و رژیم بد غذایی این خطر را افزایش می دهد.

این تحقیقات که در نشریه نیچر چاپ شده بر شواهدی می افزاید که حاکیست وراثت نقش قابل توجهی در خطر ابتلا به دیابت دارد.

تاکنون چندین ژن به دیابت ارتباط داده شده اند که بدان معنی است که اگر فرد حامل یکی از آنها باشد با خطر بیشتر دیابت روبروست.

پروفسور توربن هنسن از دانشگاه کپنهاگ گفت: ژن جدید عامل دیابت نوع 2 که تیم او کشف کرده خطر ابتلا را 10 برابر می کند.

وی گفت: دیابت نوع 2 در واقع نه یک بیماری بلکه بیماری های مختلف است، مثلا جهش کشف شده توسط تیم او باعث می شود مقاومت انسولینی در عضلات زیاد شود.

اما به گفته او این ژن در اروپایی ها، چینی ها یا آمریکایی های آفریقایی تبار دیده نشده و گرینلند به طور تاریخی یک جمعیت بسیار کوچک و منزوی داشته است. جمعیت این جزیره فقط 57 هزار نفر است.

مردم گرینلند تحولی سریع از یک جامعه ماهیگیر و شکارچی به یک جامعه مدرن را طی کرده اند و بیماری های جوامع غربی در آنها ظاهر شده است.

پزشکان این ناحیه می گویند از جمله دیابت نوع 2 زمانی در این جزیر بسیار نادر بود اما در 50 سال اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

ریچارد الیوت از مرکز دیابت بریتانیا می گوید: که این مطالعات به کشف راه های تازه ای برای پیشگیری از بیماری کمک خواهد کرد، اما تا آن زمان حفظ یک وزن سالم و یک رژیم غذایی متوازن و فعالیت منظم جسمی بهترین راه جلوگیری از دیابت نوع 2 است.

   منبع خبر: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران