ویتامین D و درمان بیماران مبتلا به سرطان روده

1393/04/26

ویتامین D و درمان بیماران مبتلا به سرطان روده


 

ویتامین D

 

بیماران مبتلا به سرطان روده که ویتامین دی بالایی در خون خود دارند با احتمال بیشتری از مرگ ناشی از این سرطان نجات می یابند.


بیمارانی که مبتلا به سرطان روده بوده و ویتامین دی بیشتری در خون خود دارند در مقایسه با کسانی که پایین ترین سطح از این ویتامین را دارند با نیمی از ریسک مرگ ناشی از سرطان روده مواجه هستند.


این مطالعه اولین تحقیقی است که سطح ویتامین دی در کل خون بیماران مبتلا به سرطان روده را پس از تشخیص پزشکی با انتظار طول عمر بیشتر مرتبط می داند. تشخیص سطح این ویتامین در بیماران پس از قرار گرفتن آنها در نور خورشید یا اطلاعات حاص از رژیم غذایی آنها صورت گرفته است.


تیم تحقیقاتی دانشگاه ادینبورگ نمونه های خون 1600 بیمار را پس از جراحی سرطان روده آزمایش کردند. بیشترین فایده ویتامین دی در بیمارانی مشاهده شد که در مرحله دوم بیماری هستند که در آن تومور ممکن است کاملاً بزرگ باشد اما سرطان هنوز گسترش نیافته است.


محققان دریافتند که سه چهارم بیمارانی که از بیشترین ویتامین دی برخوردار بودند در پایان پنج سال همچنان زنده بودند در مقایسه با دو سوم کسانی که پایین ترین سطح را داشتند. نتایج نشان می دهند که ویتامین دی با شانس بسیار بهتری از نجات از سرطان روده در ارتباط است. اگرچه ماهیت این رابطه از این مطالعه آشکار نیست محققان در نظر دارند که با آزمایش های بالینی به این سؤال پاسخ دهند که آیا خوردن قرص های ویتامین دی در کنار شیمی درمانی می تواند میزان زنده ماندن از این سرطان را افزایش دهد.

science daily

 

   منبع خبر: سلامانه

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران