ویروسی که عامل کری یکطرفه و عقیمی پسران می شود

1393/05/04

ویروسی که عامل کری یکطرفه و عقیمی پسران می شود


عامل اوریون

 

 تحرک پسران مبتلا به اوریون در هنگام بیماری را از عوامل افزایش ریسک عقیمی و عامل اصلی کری یکطرفه دانست.

اوریون بیماری ویروسی و مسری است که در بین کودکان شایع است و درصد بسیار کمی از افراد بالغ را مبتلا می‌کند.

این بیماری را دارای عوارض مهمی توصیف و تصریح کرد: مسأله مهم درباره این بیماری این است که خود این بیماری اهمیت زیادی ندارد بلکه عوارض این بیماری بسیار مهم و تأثیرگذار بر کیفیت زندگی فرد است.

عوارض بیماری اوریون گفت: این بیماری عوارضی مشترک بین دو جنس زن و مرد دارد و عوارضی مخصوص یکی از دوجنس که کری یکطرفه عارضه این بیماری است که بین دو جنس شایع است تاجایی که پژوهشگران شایعترین علت کری یکطرفه اکتسابی را اوریون می‌دانند.

تورم لوزالمعده را از دیگر عوارض مشترک اوریون بر دو جنس زنان و مردان دانست و اگر تورم لوزالمعده در بیمار روی دهد،‌ بیمار در نهایت به دیابت مبتلا خواهد شد.

تورم بیضه یا اُرکیت را عارضه بیماری اوریون در مردان و تورم بیضه یا اُرکیت در مردان ممکن است عقیمی را به دنبال داشته باشد.

 بیماری اوریون در زنان نیز باعث تورم تخمدان می‌شود که مشکلات خاص خود را ایجاد خواهد کرد.

معمولاً اولین سوال از کسانی که به علت عارضه کری یکطرفه به پزشک مراجعه می‌کنند، ابتلا به اوریون است؛ چرا که این عارضه بیشتر به علت ابتلا به اوریون بوجود می‌آید.

نشانه‌های این بیماری :این بیماری معمولاً دوره کمون یا مخفی دارد که هیچ نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهد اما پس از ظاهر شدن معمولاً در تورم دو طرف غده های بناگوشی خود را نشان می‌دهد.

 مسأله مهم این است که کودکان به خصوص کودکان پسر پس از ابتلا به اوریون باید به طور کامل استراحت کنند و ضمن مصرف برخی داروهای خاص و مصرف بیشتر مایعات، خود را تقویت کنند تا امکان بروز این عوارض در خود را به حداقل برسانند.

اگر کسی اوریون بگیرد و استراحت کافی نداشته باشد احتمال بروز عوارض این بیماری در وی بسیار بالا خواهد رفت.

برخی عوارض اجتناب ناپذیرند، اما قطعاً کسی که به پزشک مراجعه و به توصیه های پزشک عمل کند امکان شکل گیری عوارض را به مراتب کاهش خواهد داد.

در برخی موارد ممکن است فرد بیماری اوریون داشته باشد و نشانه‌های این بیماری همچون تورم دوطرف غده‌های بناگوشی در فرد بروز نکند اما وی به عوارض این بیماری مبتلا خواهد بود.

مسأله مهم این است که این بیماری بسیار مسری است بنابراین کودک مبتلا را باید ایزوله کرد و با جلوگیری از حضور وی در مدارس، مهدکودک و مراکز این چنینی از سرایت این بیماری به سایر کودکان جلوگیری کرد ضمن اینکه تزریق واکسن اوریون جزء‌ ضروریات بین کودکان است که همراه با واکسن سرخک و سرخچه در مجموعه ای بنام MMR به کودکان تزریق می‌شود.

بنابراین بهترین راه کنترل بیماری اوریون پیشگیری است که پیشگیری شامل تزریق واکسن، ایزوله کردن کودک مبتلا به این بیماری و در صورت ابتلا حتماً باید استراحت کافی و تغذیه مناسب داشته باشد.

 در صورت تورم بیضه یا اًرکیت باید جدا از تحرک خودداری کرد زیرا تحرک امکان عقیمی را به شدت بالا برده و ریسک عقیمی فرد افزایش می‌یابد.


ابراهیم رزم پا متخصص گوش، حلق و بینی

 

   منبع خبر: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران