تزریقات و خونگیری , واکنش بعد از تزریق

1392/01/16

واکنش های بعد از تزریق سرم

انواع واكنش هاي سرمي

1ـ آنافيلاكسي

اگر به انسان سرم و يا پادزهري (آنتي توكسين) با منشاء حيواني تزريق شود، در تزريق مجدد سرم يا پادزهر از همان نوع دام اغلب واكنش آنافيلاكسي ايجاد ميشود. تظاهرات آنافيلاكسي شامل بروز كهير، خارش، تنگي نفس، تب، كبودي، ورم ريتين، غش و بيهوشي و گاهي مرگ به علت وقفه در گردش خون، ميباشد. اين واكنش ها معمولاً حدود نيم ساعت پس از تزريق سرم مشاهده ميشوند.

2ـ بيماري سرم

بيماري سرم شش تا ده روز پس از تزريق سرم دامي و گاهي زودتر در اشخاصي كه سابقه تزريق سرم دامي از يك نوع را دارند پيش ميآيد. شدت بيماري به مقدار سرم تزريق شده بستگي دارد. در سال هاي اخير كه سرم هاي اسبي معمولاً تصفيه و تغليظ ميشوند و بسياري از پروتئين هاي غيراختصاصي آنها حذف شده بيماري سرم كمتر مشاهده ميشود. در اين بيماري تب، كهير و خارش، تورم تاندونها و مفاصل و غدد لنفاوي و طحال مشاهده ميشوند. اين عوارض اكثراً در ظرف يك هفته و پس از آن كه سرم تزريق شده دفع شد خودبه خود از بين ميروند.

3ـ واكنش موضعي ارتوس (Arthus)

تزريق درون ماهيچه اي سرم دامي به شخصي كه پادتن ضد اين سرم را در خون خود دارد ممكن است منتهي به واكنش موضعي به جاي واكنش عمومي شود. عوارض موضعي عبارتند از: ورم، درد و حساسيت محل، سفتي و صلابت ماهيچه و حتي نكروز محل تزريق، علت پديده ارتوس، ايجاد تركيب غيرمحلول پادگن با پادتن IgG در ناحيه تزريق ميباشد.   منبع خبر: باشگاه دانشجویان ایرانی

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران